– Warto na początku więcej zainwestować i później nie martwić się o najemców. Ważny jest także standard wyposażenia lokalu. Dużo zależy poza tym od lokalnego rynku – mówi Małgorzata Kędzierska, analityk rynku nieruchomości Wynajem.pl.
Najwięcej na wynajmie kawalerki można zarobić w Warszawie (średnio 59 zł za mkw.) oraz we Wrocławiu (54 zł za mkw.). Tak wysoka cena wynika z mocno ograniczonej podaży takich mieszkań w obu miastach (ok. 8,2 proc. wszystkich oferowanych lokali w Warszawie i 7,5 proc. we Wrocławiu) i jednocześnie z wysokiego popytu.
Jeśli chodzi o mieszkania dwupokojowe, ich udział w analizowanych miastach jest dość duży (42,9 proc. w Warszawie, najwięcej – 54,1 proc. w Poznaniu). Decydując się na zakup dwupokojowego mieszkania na wynajem, trzeba więc zwrócić uwagę na atrakcyjną lokalizację. Będzie to miało duże znaczenie również przy wyborze większego lokalu; w tym przypadku lepiej się nastawić na dzielnice położone niedaleko uczelni.
Trzeba pamiętać, że inwestycja w mieszkanie na wynajem jest długoterminowa i ważniejsze jest jej bezpieczeństwo oraz stabilność dochodów niż wysokie stopy zwrotu w krótkim okresie. Teraz czynsze rzeczywiście są wysokie, ale zdaniem analityków rynek będzie się stabilizował, a pojawienie się na nim większej liczby mieszkań przyczyni się do stopniowego spadku cen wynajmu.
– Biorąc pod uwagę globalny kryzys finansowy, zakup mieszkania na wynajem jest atrakcyjną inwestycją nie ze względu na możliwość osiągnięcia dużych zysków, ale z powodu stabilności dochodów – podkreśla Małgorzata Kędzierska.