[b]Adam Kiernicki, Jones Lang LaSalle:[/b]

W ubiegłym roku na całym rynku inwestycji komercyjnych w Polsce obserwowaliśmy wyraźny spadek liczby transakcji w porównaniu z rokiem poprzednim, przy czym największe spowolnienie dotknęło sektor nieruchomości handlowych – zawarto zaledwie osiem transakcji o wartości 348 mln euro.

W obecnych warunkach zwiększy się aktywność tzw. inwestorów oportunistycznych, szukających rynkowych okazji w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak dotąd nie dokonali oni jednak żadnych znaczących zakupów i zdają się czekać na dalsze przeceny na rynku.

Ostateczny wpływ globalnego kryzysu finansowego na wiodące gospodarki światowe pozostaje nieznany. Jednak mimo rosnącej ostrożności inwestorów w Europie Centralnej region ten cały czas będzie oferować silniejsze perspektywy wzrostu PKB niż inne europejskie gospodarki, co wraz z perspektywą wzrostu wydatków konsumpcyjnych powinno pomóc utrzymać ekspansję sieci handlowych. Jednocześnie brak płynności w sektorze bankowym z pewnością doprowadzi do ograniczenia budowy nowych obiektów handlowych. To powinno wzmocnić pozycję już istniejących oraz obecnie powstających centrów handlowych. Najemcy będą przedkładać obiekty o ustabilizowanej pozycji rynkowej oraz z bliską datą otwarcia ponad te pozostające na wczesnych etapach realizacji, gdyż ich oddanie do użytku może się przedłużyć.