[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=183262]Prawo budowlane[/link] zezwala na korzystanie z lokali, budynków oraz innych obiektów budowlanych zgodnie z ich przeznaczeniem. Oznacza to, że mieszkanie powinno być wykorzystywane na cele mieszkaniowe, a garaż służyć do przechowywania samochodu. Ale to samo prawo budowlane przewiduje możliwość zmiany ich sposobu użytkowania. Konkretnie mówi o tym art. 71 tej ustawy.
[srodtytul]Zgłoszenie razem z dokumentami...[/srodtytul]
Zgodnie z nim zmiana sposobu użytkowania polega na: „podjęciu bądź zaniechaniu w obiekcie budowlanym lub w jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń”. Należy to rozumieć w ten sposób, że jeżeli podejmujemy działalność, która nie ma wpływu na wymienione w przepisie warunki, niepotrzebne są formalności budowlane. Natomiast, gdy taki wpływ istnieje, niezbędne jest zgłoszenie staroście.
Oprócz wniosku składa się wtedy wymagane dokumenty. Są to:
>> opis i rysunek (mapa) określające usytuowanie budynku w stosunku do granic nieruchomości i innych budynków istniejących lub budowanych na tej i na sąsiednich nieruchomościach, z oznaczeniem tej jego części, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania.