Ten znany od wieków i popularny w budownictwie materiał w ostatnich latach przeszedł głęboką metamorfozę. Przestał pełnić funkcję tylko techniczną, stając się dekoracyjnym elementem wystroju zarówno rustykalnych, jak i nowoczesnych wnętrz. Ceglana ściana przy odpowiednim wyeksponowaniu faktury i kolorystyki budulca oraz podświetleniu tworzy niepowtarzalny klimat.
Inwencja inwestorów i pomysłowość projektantów nie znają granic. Modne są ścianki dzielące funkcjonalnie pomieszczenie na dwie części, zabudowy kuchenne, obudowy kominków czy też ceglane domowe biblioteczki.Do murowania ścianki można wybrać cegłę tradycyjną o grubości 6,5 cm lub 12 cm albo nietypową, która wygląda na robioną ręcznie. Pamiętać należy, że cegły mogą różnić się grubością, dlatego wysokość kolejnych warstw musimy kontrolować poziomnicą.
Do murowania najlepiej użyć zatem zaprawy murarskiej. Na obrysowanych wcześniej miejscach układamy pierwszą warstwę, zaczynając od połówki cegły, a kończąc na całej (bądź na odwrót), po to, aby uzyskać stabilne wiązanie. Zaprawę należy nakładać kielnią równomiernie na poziomą płaszczyznę wcześniej wykonanej warstwy. Grubość spoiny powinna być równomierna dla całej warstwy i wynosić odpowiednio od 6 do 40 mm.
W przypadkach, gdy ścianka ma być szczególnie obciążona, np. półkami na książki lub innymi przedmiotami, konieczne jest jej uzbrojenie prętami stalowymi o średnicy 6 mm, ułożonymi w spoinach poziomych. Nie zaszkodzi uzbroić także styk posadzki oraz sufitu z nowo budowaną ścianą.W zależności od upodobań spoiny poziome i pionowe można pozostawić z widoczną zaprawą murarską lub wypełnić je szybkowiążącą fugą o przedłużonej trwałości koloru.