Podstawowym celem jest pomoc finansowa w postaci spłaty części kredytu, który inwestorzy (spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, TBS, osoby fizyczne) zaciągają w banku komercyjnym na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i remontowego. Państwo udziela wsparcia w trzech formach, jako:
[b]> premia termomodernizacyjna:[/b]
podstawowym warunkiem formalnym ubiegania się o premię jest przedstawienie audytu energetycznego określającego zakres i parametry techniczne oraz ekonomiczne przedsięwzięcia, ze wskazaniem rozwiązania optymalnego z punktu widzenia kosztów realizacji oraz oszczędności energii. Maksymalna wysokość premii wynosi 20 proc. wykorzystanej kwoty kredytu, nie więcej jednak niż 15 proc. całkowitych nakładów inwestycyjnych. Zniesiony został wymóg minimalnego wkładu własnego inwestora (20 proc. kosztów przedsięwzięcia) oraz ograniczenia do dziesięciu lat maksymalnego okresu spłaty kredytu.
[b]> premia remontowa:[/b]
jest formą pomocy państwa dla inwestora realizującego przedsięwzięcie remontowe związane z termomodernizacją. Również w tym przypadku premia wynosi 20 proc. kosztów kredytu, o ile nie przekracza 15 proc. nakładów inwestycyjnych. Podstawowym warunkiem formalnym ubiegania się o premię jest przedstawienie audytu remontowego. Warunkiem przyznania premii remontowej jest osiągnięcie podczas remontów oszczędności energii cieplnej, ale niższej niż przy termomodernizacji.