[i][b]W mojej łazience przerdzewiała rura, która odchodzi od rury głównej centralnego ogrzewania do grzejnika. Przerdzewiała na łączeniu tych dwóch rur. Widać, że już kiedyś w tym miejscu dokonywana była jakaś naprawa (jest nawinięty jakiś materiał, być może jakieś klejenie). Ja mieszkanie nabyłam 2 lata temu i nie wiem, co dokładnie było robine i kiedy. Problem polega na tym, iż w biurze wspólnoty powiedziano mi, że sama mam usunąć tą usterkę gdyż jest to mój lokal, a to co w nim jest moje. Tylko że usterka jest na rurze głównej, która doprowadza ciepło jeszcze do dwóch mieszkań nad moim.
Proszę o odpowiedź, czy naprawdę sama powinnam naprawić tę usterkę? Czy instalacja centralnego ogrzewania nie jest częścią wspólną (i jak to jest z grzejnikami)? Jeżeli to możliwe proszę o wskazanie przepisu prawnego, który to reguluje. [/b][/i]
[i]- K.S.[/i]
Częścią wspólną nieruchomości jest grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Taka definicja nieruchomości wspólnej znajduje się w art. 3 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawy o własności lokali[/link].
Sprawa własności elementów instalacji c.o. we wspólnocie mieszkaniowej budzi kontrowersje, więc wiele wspólnot zdecydowało się na określenie granic nieruchomości wspólnej w swoich regulaminach. Być może wspólnota czytelniczki również ma taki regulamin. Powinien go udostępnić zarząd lub zarządca.