Konieczności takiej nie będzie, jeśli postanowimy zastosować inne materiały budowlane czy zmienimy wielkość albo liczbę pomieszczeń wewnątrz budynku. W takim przypadku zmiany możemy wprowadzać bez konieczności wcześniejszej modyfikacji pozwolenia na budowę. Wystarczy, jeśli projektant w projekcie budowlanym zamieści odpowiednie informacje na ten temat. Konieczny będzie też odpowiedni wpis w dzienniku budowy, a przy oddaniu obiektu do używania oświadczenie kierownika budowy opisujące nieistotne odstąpienia podpisane przez projektanta i inspektora nadzoru inwestorskiego (gdy taki był ustanawiany).
Tak możemy jednak postępować tylko w przypadku nieistotnych odstąpień. Jeśli bowiem odstąpienie zostanie uznane za istotne, nie obejdzie się bez uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. W takim wypadku musimy wstrzymać prowadzone prace budowlane i złożyć do starosty wniosek o zmianę pozwolenia na budowę. Konieczne będzie przedstawienie projektu z wprowadzonymi zmianami. Nie obejdzie się też bez oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Kiedy zmiany są istotne? Gdy dotyczą m.in. charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego (powierzchni zabudowy, kubatury, wysokości, długości i liczby kondygnacji). Za istotne uznane będą też zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.
Pamiętajmy, że jeśli zamierzone odstąpienie zostanie błędnie zakwalifikowane przez projektanta (zamiast jako istotne potraktowane jako nieistotne), odpowiedzialność i tak spadnie na inwestora. Jego opinię może zakwestionować organ nadzoru budowlanego, weryfikując przedłożone dokumenty w momencie dopuszczenia obiektu do użytkowania. W najgorszym razie może nawet nakazać rozbiórkę. Przysługuje nam wtedy w stosunku do projektanta roszczenie odszkodowawcze.