Do takich miejsc nie należą Bemowo, Bielany, Ursus ani Włochy. Marcin Jańczuk z Metrohouse przyznaje, że istnieją jednak lokalizacje, w których częściej niż w innych szuka się mieszkania. – Poszukiwana lokalizacja to wyróżniający się pod jakimś względem rejon miasta, dzielnicy, osiedla, z ograniczoną podażą ofert, a tym samym mniejszym prawdopodobieństwem, że szybko dokonamy transakcji – tłumaczy Marcin Jańczuk.
Jakie lokalizacje są dziś najbardziej poszukiwane? Według Krzysztofa Celińskiego, pośrednika z agencji Askel, to przede wszystkim osiedla wzdłuż linii metra. – Ten atut przy tak zakorkowanym mieście jest dla klientów nie do przecenienia – ocenia Krzysztof Celiński.
[srodtytul]Przy Filtrach[/srodtytul]
Marcin Jańczuk dodaje zaś, że poszukiwane adresy to także kamienice na Filtrach, Starym Mokotowie, Starym Żoliborzu czy Saskiej Kępie. – Te rejony są postrzegane jako bardziej prestiżowe – tłumaczy przedstawiciel Metrohouse. I dodaje, że ceny mieszkań w tych lokalizacjach tradycyjnie utrzymują się na wysokim poziomie i są odporne na zmiany w koniunkturze. – Wynika to ze specyfiki zabudowy, klimatu miejsca, jego prestiżu i sąsiedztwa – tłumaczy Jańczuk. Dodaje, że właściciele mieszkań w takich miejscach mogą dyktować sztywne ceny, wykorzystując sytuację, że oferty sprzedaży pojawiają się tu rzadziej niż w innych rejonach.
Z analiz preferencji klientów, jakie przeprowadziła firma Emmerson, wynika z kolei, że w Warszawie najczęściej preferowane są niezmiennie: Mokotów, Śródmieście oraz Ursynów. Tą ostatnią dzielnicą interesuje się coraz więcej klientów – w ciągu ostatniego roku zainteresowanie Ursynowem wzrosło prawie o 40 proc.