[b]2. Jakie materiały są wykorzystywane przy budowie?[/b]
Cała nasza konstrukcja to zewnętrzne i wewnętrzne ściany keramzytowe i stropy betonowe. Mamy więc do czynienia z budynkiem masywnym, opartym na tradycyjnym ceramicznym materiale.
Dla domów jednorodzinnych mamy również bardziej zaawansowane rozwiązania ścian zewnętrznych.
Nowością na naszym rynku jest np. ściana trójwarstwowa o grubości 37 cm z gotową elewacją z odciśniętym wzorem cegły. Taka gotowa ściana składa się z 15-cm keramzytowej warstwy wewnętrznej nośnej, 15-cm izolacji i 7-cm warstwy elewacyjnej na białym cemencie.
Ściany te, nie tak jak elewacyjne tynki cienkowarstwowe, są odporne na uszkodzenia. Poza tym mają bardzo dobry współczynnik izolacyjności termicznej (U=0,19). Warstwę elewacyjną wystarczy jedynie pomalować na pożądany kolor i mamy doskonały efekt wizualny na wiele lat użytkowania.
Co do pozostałych materiałów instalacyjnych, izolacyjnych i wykończeniowych oraz stolarki otworowej można dobierać je dowolnie.
[b]3. W jaki sposób ociepla się taki dom?[/b]
Może to być zarówno styropian, jak i wełna. Na ogół inwestorzy kładą 12 – 15 cm styropianu albo 15 cm (lub więcej) wełny.
[b]4. Jakie są parametry cieplne takiego budynku?[/b]
Same ściany charakteryzują się bardzo dobrym współczynnikiem izolacyjności i kumulacyjności termicznej. Przy ociepleniu ich styropianem o grubości tylko 12 cm, współczynnik U wynosi ok. 0,25 W/mkw. K (podczas gdy norma to 0,3).
[b]5. Jakie są koszty budowy poszczególnych etapów?[/b]
Stan surowy zamknięty (fundamenty, konstrukcja ścian i ew. stropów, dach z pokryciem i kominami, stolarka okienno-drzwiowa) kosztuje średnio 1,5 – 1,8 tys. za mkw.
Natomiast mkw. budynku w tej technologii w stanie deweloperskim kosztuje ok. 2 – 2,5 tys. zł w zależności od projektu i lokalizacji inwestycji.
[b]6. Jakie są wady takich domów?[/b]
Przez pierwszych kilka lat ze względu na osiadanie budynku możliwe jest wystąpienie drobnych rysek włosowatych, zresztą tak samo jak w każdej innej technologii. Można ten efekt zminimalizować poprzez tapetowanie lub położenie przed malowaniem raufazy lub fizeliny (cieniutkiej elastycznej tapety pod malowanie).
Jeśli chodzi o zalety, w ściany keramzytowe można wbijać gwoździe tak jak w tradycyjną cegłę, z drugiej strony materiał ten jest bardzo wytrzymały ze względu na masę i gęstość, dlatego powieszenie ciężkiej szafki, lustra lub telewizora plazmowego nie wymaga specjalnych mocowań, kotew lub wzmocnień jak np. w kruchym pustaku z ceramiki poryzowanej.
[b]7. Na co zwracać uwagę przy wyborze wykonawcy?[/b]
Warto obejrzeć wykonane obiekty.