TBS czeka gruntowny lifting i sprzedaż lokali

Będzie można wykupić mieszkanie wynajęte od TBS oraz lokatorskie spółdzielcze wybudowane ze środków z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego

Publikacja: 09.12.2009 07:07

TBS czeka gruntowny lifting i sprzedaż lokali

Foto: Dziennik Wschodni/Fotorzepa, Maciej Kaczanowski Maciej Kaczanowski

Szykuje się reforma Towarzystw Budownictwa Społecznego. Ministerstwo Infrastruktury już opublikowało [link=http://www.mi.gov.pl/2-482be1a920074-1792052-p_1.htm]na stronie internetowej(www.mi.gov.pl) [/link] swoje propozycje.

– Chcemy zainicjować dyskusję, której efektem będzie wypracowanie nowych rozwiązań – wyjaśnił Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury.

[srodtytul]Tylko dla osób współfinansujących[/srodtytul]

– [b]Proponujemy, by spółdzielnie oraz towarzystwa same decydowały, czy chcą sprzedawać mieszkania wybudowane ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego[/b] – dodaje Styczeń. – Jeżeli się na to zdecydują, to do sprzedaży będą mogły przeznaczyć tylko mieszkania oddane do użytkowania co najmniej dziesięć lat wcześniej.

Prawo do wykupienia mieszkań od TBS mają uzyskać tylko osoby, które wpłaciły wcześniej partycypację, czyli współfinansowały budowę swojego mieszkania. Najczęściej wynosiła ona 30 proc. kosztów budowy.

[b]Założenia ministerialne nie przewidują żadnych bonifikat. Spółdzielnie i towarzystwa ustalą więc, za ile chcą sprzedać, może to być cena rynkowa lokalu.[/b] Pieniądze uzyskane ze sprzedaży muszą przeznaczyć w pierwszej kolejności na spłatę kredytu zaciągniętego w Krajowym Funduszu Mieszkaniowym na jego budowę. Już w tej chwili handluje się lokalami TBS. To, co jednak proponują najemcy, nie jest bynajmniej własnością, lecz przeniesieniem praw do partycypacji. Chętnych jednak nie brakuje.

[b]Ministerstwo chce także zrezygnować z ustawowego ograniczania wysokości czynszu.[/b] Dla istniejących już lokali będą obowiązywały obecne zasady, czyli maksymalnie czynsz może wynieść 4 proc. wartości odtworzeniowej. Projekt mówi, że będzie można podnieść czynsz ponad tę wartość tylko za zgodą najemcy.

[srodtytul]Za co budować [/srodtytul]

W kwietniu 2009 r. został zlikwidowany Krajowy Fundusz Mieszkaniowy, który dysponował środkami na budowę mieszkań lokatorskich i TBS pod wynajem. Zadania statutowe KFM przyjął Bank Gospodarstwa Krajowego. Efekt jest taki, że w tej chwili budują tylko ci, którzy dostali kredyt przed rozwiązaniem funduszu.

– [b]Proponujemy, by pieniądze na budowę nowych mieszkań pochodziły z kredytów zaciąganych w BGK lub w bankach komercyjnych. Państwo będzie zaś część tego kredytu spłacało za inwestora[/b] – daje Styczeń.

Jaka to będzie kwota? Ministerstwo Infrastruktury planuje, że 20 – 30 proc. kosztów budowy.

[b]Po wejściu w życie przepisów wszystkie nowe TBS mają być tworzone tylko z udziałem gmin. [/b]Ich mieszkania będą mogły być traktowane jako komunalne (tylko te bez partycypacji innych osób niż gmina). Stare TBS będą nadal działać, gdyż nikt nie zamierza ich likwidować. Zdaniem Jerzego Jankowskiego z Krajowej Rady Spółdzielczej rząd powinien się skupić przede wszystkim na problemie braku tanich mieszkań dla przeszło 1,5 mln Polaków, a nie na szykowaniu kolejnych wyprzedaży.

– Nie tędy droga – uważa także Zdzisław Słabkowicz, prezes Izby Gospodarczej TBS. Według niego TBS nie powinny sprzedawać swoich zasobów, ale budować mieszkania dla chętnych lokatorów, a następnie wynajmować im. Gdy spłacą kredyt, będą mogli się stać ich właścicielami. Niezależnie od tego TBS miałyby typowe mieszkania na wynajem.

[ramka][srodtytul]Jak wynająć mieszkanie [/srodtytul]

Osoba, która się o nie stara, musi wpłacić tzw. partycypację. To nic innego jak współfinansowanie budowy mieszkania. Wynosi ona na ogół 30 proc. kosztów budowy lokalu. TBS może wynająć mieszkanie tylko osobie (rodzinie) o określonych zarobkach, ale wcale nie takich niskich. Raz na dwa lata lokator musi przedstawić deklarację o średnim miesięcznym dochodzie jego gospodarstwa domowego. Na tej podstawie TBS stwierdza, czy jego dochód przekracza wskaźnik wyliczony na podstawie wskaźników z przepisów. Jeżeli tak, to ma prawo podnieść mu czynsz lub wypowiedzieć umowę najmu.Obecnie działają 382 TBS. Mają w swoich zasobach 80 tys. mieszkań, ok. 7 tys. jest w budowie. Spółdzielnie posiadają 100 tys. mieszkań lokatorskich wybudowanych ze środków KFM.[/ramka]

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=r.krupa@rp.pl]r.krupa@rp.pl[/mail][/i]

[ramka]Zobacz obecne przepisy o TBS, czyli [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=133092]ustawę z 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego[/link] [/ramka]

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr