[b][i] Jestem właścicielem mieszkania w miejscowości górskiej. W budynku jest ustanowiona notarialnie wspólnota. Od pewnego czasu większa część właścicieli mieszkań zaczęła wynajmować swoje mieszkania jako apartamenty. Problemem jest niewielkie SPA w budynku, którego koszty utrzymania są rozliczane na wszystkich właścicieli. Nie korzystam z tego SPA. Uważam, że obciążanie mnie zaliczkami na utrzymanie tego pomieszczenia jest dla mnie krzywdzące. Niestety, ja i inni właściciele, którzy nie wynajmują swoich mieszkań, zawsze będziemy przegłosowani na zebraniach, bowiem oczywistym jest, iż dla większości jest to idealne, by ogółem szesnastu właścicieli opłacało SPA dla dziesięciu, którzy swoje mieszkania traktują jako apartamenty pod wynajem. Czy w tej sytuacji mogę cokolwiek zrobić?[/i] [/b]
G.R.
Osoba, która nabywa własność samodzielnego lokalu mieszkalnego, nabywa również udział w nieruchomości wspólnej, a więc w gruncie, na którym stoi budynek oraz tych częściach budynku i urządzeniach, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali. Nabycie udziału w nieruchomości wspólnej wiąże się z prawem do korzystania z niej zgodnie z jej przeznaczeniem, ale też z obowiązkiem pokrywania kosztów jej utrzymania w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach i proporcjonalnie do wysokości posiadanego udziału. To wynika z art. 12 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawy o własności lokali[/link] (uwl).
Jeśli pomieszczenie SPA (a także np. basen, siłownia, sauna, wózkownia, suszarnia, pralnia itp.) nie jest samodzielnym lokalem i stanowi część nieruchomości wspólnej, to właściciele wszystkich lokali mają obowiązek uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem tego pomieszczenia. Na koszty zarządu składają się m.in. wydatki na remonty i bieżącą konserwację, opłaty za dostawę prądu, ciepła, gazu i wody itp., ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, wydatki na utrzymanie porządku i czystości, wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy. Jeśli SPA wyposażone jest w jakieś specjalistyczne urządzenia czy instalacje, które wymagają konserwacji, to koszty tej konserwacji również należą do kosztów zarządu.
Współwłaściciel nieruchomości wspólnej musi ponosić wydatki na jej utrzymanie niezależnie od tego, czy z niej korzysta. Liczy się tylko to, że jest jej współwłaścicielem i jako taki ma prawo z niej korzystać na takich samych warunkach jak pozostali właściciele.