W księgach wieczystych coraz szybciej

Na wpis w sądach czeka się już tylko kilka tygodni. To efekt komputeryzacji i kryzysu mieszkaniowego. Najwięcej wniosków składali spółdzielcy

Publikacja: 20.02.2010 04:00

W księgach wieczystych coraz szybciej

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Czasy, kiedy w dużych miastach czekało się rok i dłużej na załatwienie spraw wieczystoksięgowych, mamy już za sobą. Tak przynajmniej pokazują statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości za ubiegły rok, do których dotarła "Rz".

[srodtytul]Krócej na wpis [/srodtytul]

Wynika z nich, że skraca się czas rozpatrywania spraw przez wydziały wieczystoksięgowe (zakładanie ksiąg wieczystych, wpisy).

W 2008 r. w Warszawie czekało się średnio 3,5 miesiąca, a w roku ubiegłym – trzy miesiące i dziesięć dni. W okręgu gliwickim dwa lata temu – dwa miesiące i 24 dni, a rok później już tylko 40 dni. W okręgu gdańskim w 2008 r. – dwa miesiące i 12 dni , a w 2009 r. – półtora miesiąca.

Rekordzistą jest okręg poznański. Czas oczekiwania wynosi tam 24 dni. – Pod koniec roku okres ten co prawda wydłużył się do miesiąca i sześciu dni, ale to przez nawał wniosków spółdzielczych. Szybko udało się opanować sytuację – wyjaśnia Marzena Olszewska-Gracz, przewodnicząca VI wydziału wieczystoksięgowego Sądu Rejonowego w Poznaniu.

Poprawę widać też w okręgu krakowskim. Czas oczekiwania skrócił się z ponad 80 dni w 2008 r. do ok. 60 dni.

Jeszcze lepiej widać tę różnicę na przykładzie Sądu Rejonowego Kraków-Podgórze. W 2008 r. czas oczekiwania na wpis wynosił tam sześć miesięcy, a na początku tego roku już tylko trzy miesiące.

[srodtytul]Skąd ten dobry wynik [/srodtytul]

Sędziowie wskazują na zastój na rynku nieruchomości. – Mieliśmy znacznie mniej pracy niż w latach poprzednich – przyznaje Małgorzata Kluziak, prezes Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów. To jednak niejedyny powód. W dużych miastach funkcjonują księgi elektroniczne i pracownicy sądów już sobie z nimi radzą.

Niektóre sądy zatrudniły ponadto dodatkowych referendarzy. – Wydziały często pracują też po godzinach – podkreśla sędzia Waldemar Żurek, rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie. Powodów do pełnego zadowolenia jednak nie ma, bo w sądach wciąż są zaległości. W 2009 r. załatwiono w sumie ponad 3,5 mln spraw, ale 448 751 zaległych przeszło na 2010 r. To jednak i tak mniej niż przed komputeryzacją ksiąg wieczystych.

[srodtytul]Lawina spółdzielcza [/srodtytul]

Według statystki Ministerstwa Sprawiedliwości w 2008 r. do sądów wpłynęło 3 559 659 wniosków, a w 2009 r. – 3 405 233. Spadek wyniósł więc zaledwie 4,4 proc. Wyjątkiem był okręg krakowski, tam spraw w 2009 r. było więcej, bo 175 742, a w 2009 r. – 176 398. Statystyki znacznie zmieniły przewłaszczenia w spółdzielniach mieszkaniowych. Pod koniec roku do sądów trafiła lawina wniosków o założenie księgi po wykupie mieszkań spółdzielczych. Od 31 grudnia 2009 r. miały przestać obowiązywać korzystne zasady wykupu i wszyscy chcieli zdążyć przed upływem tego terminu.

O skali zjawiska świadczą dane choćby z VI wydziału wieczystoksięgowego Sądu Rejonowego w Poznaniu: 43 proc. wniosków, które do niego wpłynęły w 2009 r., dotyczyło wykupu lokali spółdzielczych (zakładanie ksiąg wieczystych i wpisy praw własności). W listopadzie i grudniu było ich 2391.

Jeszcze większy ruch panował w Sądzie Rejonowym Warszawa-Mokotów, w samym grudniu takich wniosków było aż 24 tys. – Przez to wydłużył się chwilowo czas rozpatrywania – dodaje sędzia Małgorzata Kluziak. Waldemar Żurek ocenia, że także w Sądzie Rejonowym Kraków-Podgórze dominowały w zeszłym roku wnioski spółdzielców. Szacuje, że było ich ok. 20 – 30 tys. Ze zdecydowaną większością już się uporaliśmy – twierdzą sędziowie.

Czasy, kiedy w dużych miastach czekało się rok i dłużej na załatwienie spraw wieczystoksięgowych, mamy już za sobą. Tak przynajmniej pokazują statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości za ubiegły rok, do których dotarła "Rz".

[srodtytul]Krócej na wpis [/srodtytul]

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo