> Wynika to przede wszystkim z wysokości oprocentowania kredytu w danym banku. Im wyższe oprocentowanie kredytu, tym mniejszą część stanowi dopłata.
> Wysokość dofinansowania obliczana jest w oparciu o stopę referencyjną ustalaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Stopa referencyjna ustalana jest w okresach kwartalnych. Stanowi średnią stawkę trzymiesięcznego wskaźnika WIBOR (z kwartału poprzedzającego obowiązywanie stopy referencyjnej), powiększoną o 2 punkty procentowe. W I kwartale 2010 r. wynosi ona 6,2 punktu procentowego. Natomiast oprocentowanie oferowane przez banki nie musi być równe stopie referencyjnej.
> Na wysokość dopłat wpływa też sposób spłacania kredytu. W ratach równych udział dopłaty jest znacznie większy niż w malejących przez cały ośmioletni okres.
> Warto pamiętać, że dofinansowywana jest przez państwo określona wielkość mieszkania lub domu. Dopłatę dostaniemy tylko do kwoty kredytu, która finansuje 50 mkw. powierzchni użytkowej mieszkania lub 70 mkw. powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego.
> Gdy powierzchnia użytkowa lokalu nie przekracza 50 mkw. (dla domu 70 mkw.), jako podstawę naliczenia dopłat przyjmuje się całe zadłużenie pozostające do spłaty, natomiast w przypadku przekroczenia tych wielkości należy wyliczyć wskaźnik udziału powierzchni objętej dopłatami w całkowitej powierzchni użytkowej lokalu lub domu i przemnożyć przez zadłużenie pozostające do spłaty.