W serwisie Szybko.pl, jak podaje analityk Marta Kosińska, lokale z 2010 r., które właściciele już wystawili na sprzedaż, stanowią ok. 2,2 proc. wszystkich ofert z Warszawy. – Około 97 proc. z nich to mieszkania z segmentu popularnego – oblicza Marta Kosińska.
Także w agencji nieruchomości Bracia Strzelczyk wśród nowych mieszkań przeważają te najczęściej poszukiwane, a więc z niższej półki. – Lokale oddawane do użytku po 1 stycznia 2007 r., a takie można uznać za nowe, to znaczny odsetek naszych ofert. Bywa, że stanowią ok. 20 – 25 proc. wszystkich – podaje Leszek Baranowski z agencji Bracia Strzelczyk.
Waldemar Oleksiak z agencji Emmerson przypomina zaś, że na nowy rynek wtórny trafiły także mieszkania kupowane w czasie boomu w celach inwestycyjnych. – Tacy inwestorzy, dysponujący często pakietem lokali, mają duże możliwości finansowe. Nie zawsze więc są skłonni do negocjowania cen, bo mogą poczekać – tłumaczy Waldemar Oleksiak.
Według Marty Kosińskiej negocjacje cenowe są dziś jednak standardem. – W przypadku nowych mieszkań na rynku wtórnym w cenę zazwyczaj wliczony jest garaż, a czasem pewne elementy wykończenia – podkreśla Kosińska.
Także Leszek Baranowski uważa, że dziś prawie nie zdarzają się transakcje, w których nie dałoby się zbić ceny wywoławczej. Obniżki wynoszą średnio ok. 10 proc.