[b]Rz: W jakich budynkach klimatyzacja jest przydatna? [/b]
[b]Marcin Królak:[/b] Wszędzie tam, gdzie zyski ciepła generowane przez ludzi, urządzenia i nasłonecznienie podnoszą temperaturę do poziomu, w którym przestajemy czuć się komfortowo, a urządzenia elektroniczne przestają poprawnie pracować. Miejsca, w których ludzie są narażeni na takie problemy, to np.: szklane biurowce, które nie mogą się obyć bez wydajnych systemów klimatyzacyjnych lub pomieszczenia komputerowe tzw. serwerownie, gdzie pracują komputery o bardzo dużych mocach obliczeniowych, które zagotowałyby się bez chłodzenia. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że np. w starym czy nowym budownictwie klimatyzacja jest zbędna lub potrzebna. Wszystko zależy od usytuowania pomieszczenia i indywidualnych preferencji osób z niego korzystających.
[b]Klimatyzatory to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Czy są jakieś alternatywne, tańsze źródła ochładzania i ogrzewania pomieszczeń? [/b]
Tańsze może nie są, ale alternatywą dla klimatyzacji może być np. system wentylacji mechanicznej oparty o centralkę rekuperacyjną, sprzęgniętą z wymiennikiem powietrzno-gruntowym, która nawet o 80 proc. ogranicza straty ciepła. System umieszcza się w ziemi na głębokości około 1 ,5 m, gdzie przez cały rok panuje temp. 8 st. C i można ją wykorzystać zarówno do chłodzenia pomieszczeń latem jak i wspomagać ogrzewanie zimą. Jest to jednak rozwiązanie przeznaczone do domów jednorodzinnych. Urządzenie montuje się podczas prac wykończeniowych lub generalnego remontu. Kosztuje od 20 tys. zł w zależności od powierzchni domu. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, gdyż prawie nie pobiera prądu podczas eksploatacji.
[b]Najnowsze rozwiązania oparte są na systemach, które potrafią korzystać ze źródeł energii odnawialnej.[/b]