Planując budowę domu, już przy wyborze projektu warto zrobić analizę kosztów zużycia energii. Przy dzisiejszych jej cenach inwestycja w ekologiczne materiały i rozwiązania może się zwrócić już po kilku latach.
Piotr Harassek z firmy Xella Polska wylicza, że niskie zapotrzebowanie domu na energię można uzyskać poprzez montaż paneli słonecznych, pompy ciepła czy wysoko wydajnego kotła. – Dom energooszczędny to kompleksowe zagadnienie. Co nam po ciepłych ścianach, jeżeli fundamenty nie będą mieć odpowiedniej izolacji i całe ciepło ucieknie właśnie tamtędy? Należy o tym myśleć już na etapie wyboru projektu – podkreśla specjalista z Xelli.
Krzysztof Krzemień z firmy Termo Organika dodaje, że dom energooszczędny to budynek dobrze izolowany, z odpowiednim systemem wentylacyjnym, który pozwala na wymianę zużytego powietrza z wnętrza domu. – Istota budownictwa energooszczędnego tkwi w redukcji strat ciepła. O ile z pewnych nowinek technologicznych możemy zrezygnować, o tyle bez dobrej izolacji termicznej nie jesteśmy w stanie osiągnąć parametrów domu energooszczędnego – podkreśla.
[srodtytul]Żeby ciepło nie uciekało[/srodtytul]
Specjaliści z Pracowni Projektowej Archipelag potwierdzają: najważniejsze, by użyte materiały miały dobre parametry cieplne. – Izolujemy przede wszystkim wszelkie przegrody zewnętrzne, czyli ściany, fundamenty, dach – tłumaczy Anna Czyż z Archipelagu. Dodaje, że miejsca szczególnie narażone na straty ciepła to połączenia elementów budynku: ścian z dachem lub fundamentami czy okien i ścian. – Ważne jest też połączenie fundamentów, które są dodatkowo narażone na wilgoć ze ścianami zewnętrznymi – wylicza Anna Czyż.