Plan zagospodarowania okolic Pałacu Kultury i Nauki zamyka się w kwartale ulic: Marszałkowska, Świętokrzyska, Emilii Plater i Al. Jerozolimskie. Zakłada na tym terenie powstanie pięciu wieżowców do maksymalnej wysokości 250 m (PKiN ma 231 m). Dwa będzie można wybudować od ul. Emilii Plater, trzy od Alej Jerozolimskich. Od ul. Świętokrzyskiej zaplanowano pozostawienie parku i dodanie parkingu dla rowerów, a od ul. Marszałkowskiej centralnie położoną agorę, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, dom handlowy oraz teatr muzyczny.
Samorządowcy zdecydowali też, że powierzchnie handlowe w budynkach mogą mieć do 1 tys. mkw., a nie jak proponowali architekci do 500 mkw.
Nie zgodzili się natomiast na forsowaną przez radnego Pawła Czekalskiego (PO) możliwość umieszczania na pałacu reklam. – To przecież zabytek – przekonywał dyrektor Biura Architektury Marek Mikos.
– To plan na czwórkę – oceniał koncepcję radny Dariusz Klimaszewski (SLD). – Pałac Kultury jest tylko częściowo zasłonięty, zaprojektowano dużo zieleni i mało ruchu samochodowego.
Ale radni z PiS byli surowsi w ocenach i projektu nie poparli. – Plan jest uchwalany na chybcika, po bałaganiarsku – mówił radny Tomasz Zdzikot (PiS). – A zamiast rysowania kolejnych szklanych domów trzeba było zostawić plan z poprzedniej kadencji i wreszcie zacząć na pl. Defilad budować.