• – Spadło zainteresowanie kredytami frankowymi i dolarowymi. Żaden bank nie dokonał korekty marż kredytów przyznawanych w tych walutach od czterech miesięcy. Ich poziom w przypadku tzw. kredytów niepakietowych (udzielanych bez konieczności korzystania przez klienta z innych produktów banku) w wysokości 300 tys. zł (co stanowi 80 proc. wartości nieruchomości) to 5,64 proc. (kredyty denominowane do franka szwajcarskiego) oraz 6,53 proc. (kredyty denominowane do dolara amerykańskiego) – wylicza Natalia Czaplewska, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.

• W ramach ofert pakietowych, wiążących klienta dodatkowymi umowami na inne usługi banku, koszty finansowania w obu walutach są odpowiednio niższe: o 1,56 pkt proc. dla franka i 1,54 pkt proc. dla USD.

• Średnie koszty finansowania spadły do poziomu 2,34 proc. w przypadku kredytów złotowych oraz do 3,74 w przypadku kredytów udzielanych w euro.

• – Prawdopodobnie banki, by utrzymywać sprzedaż kredytów długoterminowych zabezpieczanych hipoteką, będą zmuszone w kolejnych miesiącach obniżać ich koszty, a tym samym zmniejszać swoje wynagrodzenie w postaci marży – przewiduje Natalia Czaplewska.