• Ani bardzo słoneczne dni, ani jesienne wahania temperatur, szczególnie z przymrozkami w nocy, nie sprzyjają ocieplaniu ścian. Także opady.
Czy przy nieprzewidywalnej pogodzie można bezpiecznie ocieplać domy? Zdaniem ekspertów Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO), tak, o ile przestrzega zasad, które zmniejszają wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych na wykonywane prace.
• Optymalna temperatura dla prac ociepleniowych wynosi od 5 do 25 stopni Celsjusza. Taki zakres temperatur dotyczy zarówno otaczającego powietrza, jak i podłoża, na którym instaluje się system ociepleń. W gorące dni temperatura na powierzchni nagrzanych ścian może przekroczyć 60 stopni Celsjusza. To pogarsza, a często wręcz uniemożliwia skuteczną aplikację systemu ociepleń, i może powodować większe problemy niż rozgrzane powietrze. Dlaczego nie wolno ocieplać ścian w takich warunkach?
• – Temperatura powyżej 25 stopni Celsjusza powoduje przyśpieszone odparowanie wody zarobowej lub też wody, co zaburza proces wiązania zarówno materiałów wiążących hydraulicznie (np. klejów systemowych lub tynków mineralnych), jak i materiałów na bazie spoiw organicznych (takich jak tynki akrylowe, silikonowe) — tłumaczy Marek Siemieniewski ze Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń.
Ekspert podkreśla, że w wyniku zbyt gwałtownego lub tylko częściowego wiązania spoiw zmienia się cały szereg istotnych z punktu widzenia trwałości produktu parametrów, w tym np. ich wytrzymałość, nasiąkliwość, przyczepność do podłoża.