Profesjonalna firma nie tylko spakuje cię we własne pudła, zmagazynuje majątek i przewiezie w wyznaczone miejsce, ale też ustawi meble i powiesi obrazy w nowym mieszkaniu.

Z szacunków Polskiego Stowarzyszenia Przeprowadzkowego wynika, że w całym kraju przeprowadzkami zajmuje się 400 firm, z czego w samej Warszawie – ok. 80. Część z nich oferuje też usługi zwykłego transportu. – W Warszawie liczących się profesjonalistów zajmujących się wyłącznie tą branżą usługową jest 30 – podaje Andrzej Poradzki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Przeprowadzkowego (PSP).

Ankiety i ubezpieczenie

Jak wybrać najlepszą firmę, która nas przeprowadzi? Andrzej Poradzki radzi, by przed powierzeniem mienia wybranej firmie sprawdzić jej referencje. Spółka powinna mieć certyfikat systemu zarządzania jakością ISO, który nakłada na nią obowiązek udokumentowania jakości każdej wykonanej usługi.

– Każda firma, która ma wdrożony system zarządzania jakością, archiwizuje tzw. ankiety satysfakcji klienta, o które można poprosić – tłumaczy Andrzej Poradzki. – To chyba najlepszy sposób, aby nabrać przekonania do firmy. Zalecam też upewnienie się, czy firma ma ubezpieczenie: to ważne w przypadku odszkodowań przy ewentualnym uszkodzeniu mienia – podkreśla prezes PSP.

Według niego ważna jest także jednoznaczna wycena usługi. – Oczywiście firmy stosują różne kryteria, chodzi jednak o to, by wycena była ostateczna i nie zmieniała się w czasie realizacji usługi, gdy mienie jest już np. w ciężarówce i trzeba je rozładować – tłumaczy Andrzej Poradzki.

Aby uniknąć przykrych niespodzianek w mieszkaniu, z którego się przeprowadzamy, powinien się pojawić konsultant, który obejrzy m.in. korytarze, klatkę schodową, podjazd, sprawdzi, czy jest winda. Wtedy wycena będzie rzetelna. – Bez tej procedury profesjonaliści nie podadzą ceny – podkreśla prezes stowarzyszenia. – To kolejne kryterium przy wyborze firmy – dodaje.

Trzeba też sprawdzić, jakimi środkami transportu dysponuje firma, czy ma odpowiednie pudła i inne opakowania do przewiezienia np. porcelany czy sprzętu AGD. Jeśli nabierzemy pewności, że dokonaliśmy odpowiedniego wyboru, pozostaje spisać umowę, w której trzeba precyzyjnie ustalić zakres usługi. Można też zrobić fotografie, które, jak mówi Andrzej Poradzki, udokumentują, jak było wyposażone mieszkanie, z którego się przeprowadzamy.

– Nie polecałbym przeprowadzki, podczas której klient o spakowanie wyposażenia mieszkania musi zadbać sam. Profesjonalna firma oferuje kompleksową usługę, sama dostarcza opakowania i sama pakuje.

Wtedy mamy pewność, że nasze mienie, które będzie ubezpieczone, jest pod dobrą opieką. Za niewłaściwe opakowanie rzeczy przez klienta firma nie odpowiada, gdyby zostały uszkodzone. Profesjonaliści oferują też małe kontenery, które w obecności klienta mogą być zaplombowane. Obawy o większe gabaryty powinny zniknąć, jeśli zrobimy listę mienia, a nadzorujący usługę brygadzista potwierdzi, że zostały zapakowane do meblowozu – mówi Andrzej Poradzki.

20 tys. zł – nawet tyle może kosztować przeprowadzka z kilkusetmetrowego domu w Warszawie

Szef PSP radzi, by rzeczy osobiste, biżuterię, laptopy, cenne małe pamiątki, bądź rzeczy, które mają dla nas sentymentalną wartość, zapakować i przewieźć samemu.

– Po dowiezieniu rzeczy w wyznaczone miejsce są one rozpakowywane w ramach usługi, jeśli tak zostało zapisane w umowie. – Oferta profesjonalnych firm przeprowadzkowych obejmuje również możliwość terminowego zmagazynowania mienia lub recykling zbędnych rzeczy. Ludzie dosyć często korzystają z tej oferty – zauważa szef PSP. Dodaje, że usługi przeprowadzkowe podlegają reklamacji.

– W ubiegłym roku mieliśmy tylko jedno takie zgłoszenie, z Katowic. Klient jednak sam stworzył okazję, bo pudełko z biżuterią zostawił do załadunku do meblowozu. Sprawa chyba się dalej toczy. Jednak bez spisu mienia trudno oczekiwać pozytywnego dla klienta zakończenia. W tym roku nie odnotowaliśmy żadnego zgłoszenia reklamacyjnego – podkreśla szef PSP.

Meble i obrazy

– Przestrzegam przed pochopnym decydowaniem się na „tanią" usługę, bo możemy się bardzo rozczarować jej jakością. Wysyłając jakąś rzecz paczką, rzadko korzystamy z taniej zwykłej przesyłki. Jeśli zależy nam na szybkim i pewnym dotarciu paczki do adresata, wybieramy ofertę z podaniem jej wartości i przyspieszamy dodatkową opłatą. Podobne zasady powinny obowiązywać przy przeprowadzkach – podkreśla Poradzki.

Karol Jagaczewski, szef spółki Adexim, mówi, że jego firma oferuje wiele wariantów przeprowadzek – wszystko zależy od oczekiwań klienta. – Możemy dostarczyć pudła i opakowania najróżniejszej wielkości i spakować w nie wszystko, łącznie z zawartością szaf. Po przewiezieniu do nowego mieszkania możemy wszystko rozpakować, ustawić meble, a nawet zawiesić obrazy – tłumaczy Karol Jagaczewski. – Jeśli klient woli spakować się sam – częściowo czy też całkowicie – ma oczywiście taką możliwość – dodaje.

Szef firmy Adexim zauważa, że część klientów najbardziej osobiste rzeczy woli przewieźć do nowego mieszkania we własnym zakresie. – Samodzielne pakowanie wybierają też osoby, które liczą się z groszem. Ci, którzy nie muszą oszczędzać, często wybierają przeprowadzkę kompleksową – mówi Karol Jagaczewski.

Przyznaje, że zawsze warto spisywać umowę, w której szczegółowo określimy zakres usługi. – Unikniemy w ten sposób nieporozumień – podkreśla. Stawki za przeprowadzkę w spółce Adexim są ustalane nie w oparciu o godziny pracy, ale ilość rzeczy do przewiezienia. – Wcześniej sprawdzamy na miejscu, czy są windy, jakie są podjazdy, z którego piętra i na które mamy rzeczy przenosić. Osoba, która wyprowadza się z lokalu na parterze do lokalu na parterze, zapłaci mniej – nawet przy takiej samej ilości rzeczy – niż ta, która przenosi się z czwartej kondygnacji na czwartą, w bloku bez windy. Odległość na terenie Warszawy nie ma znaczenia – tłumaczy szef Adeksimu. Dlatego ustalenie ceny bez dokładnej konsultacji nie jest możliwe.

– Jedynie szacunkowo możemy przyjąć, że kompleksowa przeprowadzka z dwupokojowego, standardowego mieszkania w Warszawie to koszt ok. 1,5 tys. zł, a trzypokojowego 2 – 2,5 tys. zł – podaje Karol Jagaczewski. Przeniesienie dobytku z wielkiego 700-metrowego domu może zaś kosztować nawet 15 – 20 tys. zł.

Na różne sposoby przeprowadza także firma Aksel. – Wielu klientów oprócz transportu mienia powierza nam także samo jego pakowanie. Osobiste rzeczy każdy woli jednak zabrać sam – zauważa Jacek Skowroński z firmy Aksel. Podkreśla, że każda przeprowadzka jest inna, dlatego trudno na odległość oszacować jej koszty, chyba że klient powie, że chce przewieźć jedynie lodówkę i wersalkę.

– Bardzo wstępnie można przyjąć, że pakowanie mienia przez firmę podraża koszt usługi o jakieś 25 proc., licząc od podstawowej stawki. Ta zaś zależy m.in. od ilości rzeczy, piętra, z jakiego je wywozimy i na jakie dowozimy – wylicza Jacek Skowroński. Przyjmuje, że przeprowadzka „kawalerki" (opcja pełnej obsługi z pakowaniem) w Warszawie to koszt ok. 1 – 1,2 tys. zł.

Jeśli klient sobie tego zażyczy, firma Aksel może także rozpakować rzeczy w nowym miejscu. – Klienci z tej opcji rzadko jednak korzystają. Nawet jeśli wypakujemy im np. książki, to i tak muszą je potem sami poustawiać. Podobnie jest np. z zastawą stołową. Co z tego, że poukładamy szklanki i talerze w szafkach, jeśli trzeba je potem umyć i na nowo ułożyć. Klienci wolą więc poukładać wszystko po swojemu. Dlatego chcą najczęściej, by wszystko zostało w pudłach – opowiada przedstawiciel spółki Aksel.

Na rynku znajdziemy też oferty typu „przeprowadź się sam". – Od firmy można wypożyczyć meblowóz, kupić kartony, taśmy, wszelkie rodzaje ochraniaczy meblowych i przenieść majątek we własnym zakresie – mówi Andrzej Poradzki.