Wynajem biur w Warszawie

W pierwszym półroczu br. najemcy wynajęli w Warszawie 298 tys. mkw. pow. biurowej. To niewiele mniej niż w podobnym czasie ub.r.(ok. 330 tys. mkw.)

Publikacja: 31.07.2012 15:03

W I półroczu oddano do użytku ok. 100 tys. mkw. powierzchni biurowej w Warszawie

W I półroczu oddano do użytku ok. 100 tys. mkw. powierzchni biurowej w Warszawie

Foto: Euro Invest

Największa transakcja zawarta w tym czasie to przedwstępna umowa najmu podpisana przez PTC w T-Mobile Office Park (27 mkw.). Na podobnej zasadzie Grupa ING zakontraktowała 12,1 tys. metrów w Placu Unii, natomiast Axel Springer przedłużył umowę w Trinity Park I (9,1 tys. mkw.)

Najwyższe stawki czynszowe wynoszą 26 – 27 euro za mkw. miesięcznie w tzw. Centralnym Obszarze Biznesu, czyli ścisłym centrum stolicy. W innych dzielnicach najdroższe oferty już od kilku lat oscylują na podobnym poziomie ok. 15–16 euro za mkw. miesięcznie.

- Ze względu na osłabienie złotówki względem euro oraz rosnącą podaż nowych biur, najemcy przywiązują coraz większą uwagę do płaconych stawek czynszu. Możemy więc spodziewać się dalszych podwyżek jedynie w ścisłym centrum miasta, gdzie podaż biurowców pozostaje ograniczona – twierdzi Joanna Mroczek, dyrektor działu doradztwa i badań rynku w CBRE w Polsce.

W sumie w stolicy jest ok. 3,7 mln mkw. pow. biurowej, z czego 33 proc. znajduje się w centrum miasta. Największym projektem zrealizowanym w tym roku jest druga faza Poleczki Business Park (21 tys. mkw.).

W II kw. 2012 r. oddano do użytku także Platinium Business Park V oraz Ufficio Primo. W budowie pozostaje ok. 700 tys. mkw., z czego aż połowa pochodzi z ośmiu największych projektów. A ponieważ 70 proc. powstającej powierzchni nie jest jeszcze objęta umowami przednajmu ( pre-let), prawdopodobnie stawki czynszowe w tych biurowcach ulegną obniżkom.

Wskaźnik pustostanów na stołecznym rynku biurowym znów rośnie –dziś wynosi 7,4 proc. Najwięcej wolnej powierzchni jest na Mokotowie (ok. 65 tys. mkw.) i na obrzeżach centrum miasta (ok. 62 tys. mkw.). Z kolei mało niewynajętych biur stoi na Żoliborzu (ok. 9 tys. mkw.)

Zdaniem ekspertów CBRE w Warszawie liczba pustostanów będzie rosnąć, w tym a także przyszłym roku ze względu na coraz większą liczbę projektów budowanych spekulacyjnie, niezabezpieczonych przedwstępnymi umowami najmu. - Mimo tego najlepsze biurowce szybko zapełniają się najemcami – przekonuje Joanna Mroczek.

Nieruchomości
Mało nowych biur w regionach. Wynik może być najgorszy od niemal 20 lat
Nieruchomości
Dyrektywa budynkowa EPBD. Gra w klasy na półmetku
Nieruchomości
Anna Watkowska: Jesteśmy gotowi, by tworzyć rynek mieszkań dla seniorów
Nieruchomości
Develia chce rosnąć na rynku mieszkaniowym. Przejęcia przyspieszą wzrost
Nieruchomości
Urzędy w nowoczesnych biurowcach. Jakie zapisy chronią takich najemców?