W praktyce gospodarczej zawarcie umowy wiąże się z reguły z jednoczesnym wywarciem przez nią skutków prawnych i rozpoczęciem realizacji wzajemnych świadczeń (obowiązków) przez strony. Od tej zasady znane są jednak liczne wyjątki, przewidujące zawarcie umowy w określonym dniu i wywarcie części lub wszystkich przewidzianych w niej skutków prawnych w innym dniu.
Data zawarcia umowy
Najpowszechniej wyjątek ten występuje w prawie międzynarodowym, gdzie w odniesieniu do niektórych umów, niezależnie od procedury ich zawarcia, funkcjonuje procedura ratyfikacyjna.
W prawie prywatnym rozbieżności pomiędzy terminem zawarcia umowy a odniesieniem przez nią istotnych skutków prawnych szczególnie licznie występują przy zawieraniu umów najmu lokalu. Termin wydania przedmiotu najmu co do zasady wynika z umowy, a w braku takich postanowień rzecz powinna zostać wydana niezwłocznie po wezwaniu wystosowanym przez najemcę. Umowy najmu najczęściej określają jednak ten termin jako dzień przypadający po dacie zawarcia umowy, co wynika na przykład z konieczności dostosowania lokalu do potrzeb najemcy i wydania go w terminie późniejszym niż data zawarcia umowy.
Biorąc pod uwagę powszechność stosunku najmu w obrocie gospodarczym, można by spodziewać się bogatego orzecznictwa oraz licznych publikacji odnoszących się do omawianego zagadnienia. Tak jednak nie jest.
W granicach swobody umów strony mogą oczywiście dowolnie regulować stosunek prawny najmu, w szczególności określić termin wydania przedmiotu najmu lub zawrzeć w umowie postanowienie o tzw. odroczonym skutku prawnym umowy cywilnoprawnej.