Czy łatwo będzie dostać dopłaty do domów energooszczędnych? Jakie warunki są najtrudniejsze do spełnienia, aby otrzymać dofinansowanie?
Hanna Krzyżosiak: Otrzymanie dopłaty do kredytu na budowę domu energooszczędnego wymaga spełnienia łącznie kilku warunków.
Trzeba osiągnąć wymagany wskaźnik rocznego zapotrzebowania budynku na energię użytkową (np. w standardzie NF 40 budynek ma zużywać mniej niż 40 kW/rok/mkw.) oraz spełnić minimalne wymagania techniczne dla budynku określone w programie dopłat w załączniku nr 3 – najpierw na etapie projektu, czyli w dokumentacji, później na budowie, czyli w trakcie realizacji.
Inwestor powinien mieć świadomość, że potwierdzenie otrzymania dofinansowania w postaci dopłaty z NFOŚiGW dostanie już po wybudowaniu domu i przejściu całego procesu weryfikacji. Sprawdzanie rozpocznie się od zweryfikowania projektu, a skończy na ocenie wybudowanego domu. Nawet już po uzyskaniu dopłaty, w ciągu trzech lat NFOŚiGW może zlecić przeprowadzenie dodatkowego audytu w dofinansowanym budynku, aby sprawdzić wyniki wcześniejszej weryfikacji.
W procesie weźmie udział co najmniej dwóch weryfikatorów z listy stworzonej przez Związek Banków Polskich. Jeden potrzebny będzie na etapie weryfikacji dokumentacji projektowej, a drugi – na budowie.