? – Choć niektóre mieszkania sprzedają się w nieco szybszym tempie niż dotąd, wielu sprzedawców musi czekać na podpisanie umowy przez wiele miesięcy, nawet ponad rok – twierdzą przedstawiciele stołecznego MLS, czyli systemu wielokrotnego oferowania nieruchomości. Podczas gdy w marcu br. ponad połowa lokali sprzedawała się niemal przez dziewięć miesięcy, w kwietniu tak długo czekało na klienta ok. 43,8 proc. sprzedawców, czyli prawie o 10 proc. mniej.
? Jednocześnie w ubiegłym miesiącu, z 26 do 37,5 proc., wzrosła liczba mieszkań, które czekały na nabywcę dość krótko, czyli ok. trzech miesięcy. Z kolei rekordziści oczekiwali na zamknięcie transakcji niemal 1,5 roku.
? Największy udział w transakcjach realizowanych na warszawskim rynku wtórnym mają dwa pokoje. W kwietniu br. niemal 72 proc. umów sprzedaży dotyczyło lokali dwupokojowych, kosztujących co najwyżej 300 tys. zł.
? Wysokość cen raczej się nie zmienia – ok. 41 proc. mieszkań zostało sprzedanych za 7–8 tys. zł za mkw.
? – Kupujący najchętniej wybierają Mokotów. Jednocześnie spada popyt na drogie mieszkania. Ich udział we wszystkich zrealizowanych transakcjach spadł z 15 proc. zanotowanych w marcu br. do 7 proc. w kwietniu – mówi Jerzy Sobański, rzecznik Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomości.