Nieważna umowa kredytu – i co należy robić dalej?

Przyjęcie stanowiska, że to dopiero wyrok sądu dokonuje tzw. unieważnienia umowy, prowadziłoby do wniosku, że przed taką decyzją jest ona ważna i w pełni skuteczna, co byłoby wprost sprzeczne z art. 385(1) § 1 kodeksu cywilnego i z art. 6 ust. 1 dyrektywy europejskiej.

Aktualizacja: 12.09.2020 09:57 Publikacja: 12.09.2020 00:01

Nieważna umowa kredytu – i co należy robić dalej?

Foto: Adobe Stock

Coraz częściej sądy stwierdzają, że umowy kredytów denominowanych i indeksowanych są nieważne w całości, a to ze względu na nieuczciwość zawartego w nich mechanizmu przeliczeniowego (indeksacyjnego). Taki pogląd wyraził też ostatnio Sąd Najwyższy w wyroku z 11 grudnia 2019 r. (sygn. V CSK 382/18), w ślad za sugestią TSUE w wyroku z 3 października 2019 r. (sygn. C-282/18) w sprawie p. Dziubak.

Nieważność umowy wywołuje wiele kolejnych pytań: jakie znaczenie ma wola konsumenta, czy wyrok sądu potwierdza nieważność umowy, czy też ją dopiero stwierdza, jak strony umowy mają rozliczyć wzajemne świadczenia i czy przysługują im jakieś dodatkowe roszczenia, w tym zwłaszcza czy bankowi przysługuje wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z wykorzystanej kwoty kredytu przez kredytobiorcę. Odpowiedzi na powyższe zagadnienia nie są oczywiste i stały się przedmiotem pytań prawnych skierowanych przez Sąd Apelacyjny w Warszawie do Sądu Najwyższego (sygn. III CZP 41/20).

Pozostało 91% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?