Czy warto dziś inwestować w mieszkania na wynajem? Co brać pod uwagę przy takiej inwestycji? Agata Polińska z serwisu otoDom.pl podkreśla, że punktem wyjścia powinna być symulacja i zestawienie ponoszonych kosztów z potencjalnymi dochodami.
- Oszacowana stopa zwrotu daje orientację o opłacalności inwestycji. Należy mieć oczywiście świadomość specyfiki tej formy inwestycji – a więc czasochłonności i ryzyka związanego zarówno z zakupem, wynajmem, jak i zarządzaniem całą operacją - przypomina Agata Polińska.
Lokalizacja i garaże
Jarosław Mikołaj Skoczeń, ekspert nieruchomości z otoDom.pl dodaje, że zanim zainwestujemy w mieszkanie na wynajem, trzeba ocenić atrakcyjność danej lokalizacji: jakie są trendy cenowe, czy osiedle jest dobrze skomunikowane z centrum miasta, czy w pobliżu znajdują się uczelnie wyższe, jaka jest infrastruktura.
- Pamiętajmy też o konieczności zapewnienia miejsca postojowego. Warto polecić zakup stanowiska w garażu podziemnym - mówi Jarosław Mikołaj Skoczeń. - Starsze osiedla w blokach z wielkiej płyty nie dają takiej możliwości, a często w ich pobliżu liczba wolnych miejsc parkingowych jest niewystarczająca - zauważa.
Z analiz portalu otoDom.pl wynika, że najemcy poszukują głównie mieszkań z dwoma pokojami. - Takie lokale jest też najłatwiej odsprzedać - mówi przedstawiciel otoDom.pl.
Trzeba się też zastanowić, jakich najemców szukamy. To zdeterminuje wybór mieszkania - albo będzie to typowy segment popularny albo apartament.
Po ilu latach zwrot
Dział Badań i Analiz Emmerson Realty zrobił symulację opłacalności inwestycji w mieszkanie na wynajem. Analitycy przyjęli, że inwestor zamierza kupić typowe mieszkanie dwupokojowe o powierzchni 46 mkw., w tych dzielnicach Warszawy, Krakowa i Wrocławia, w których dominuje segment popularny. - Obliczenia bazują na średnich cenach i stawkach wynajmu pochodzących z serwisu otoDom.pl. Dla ułatwienia obliczeń nie uwzględniono kosztów amortyzacji mieszkania, nie założono także zmiany cen ani stawek wynajmu. Przyjęto, że właściciel dostaje dochód za 11 miesięcy w roku. Założono, że jeden miesiąc w roku jest niezbędny na znalezienie najemcy - tłumaczy Jarosław Mikołaj Skoczeń.
Analitycy założyli, że na odświeżenie mkw. mieszkania na rynku wtórnym kupujący wyda 100 zł. Decydując się na mieszkanie od dewelopera kupujący musi wyłożyć pieniądze także na miejsce postojowe. W takim przypadku można jednak liczyć na dochód za wynajęcie stanowiska.