Kamienica powstała przed 1914 r. Dwa lata temu budynek kupuje Zeitgeist Asset Management. Planuje w nim urządzić 127 mieszkań na wynajem - od kawalerek po czteropokojowe apartamenty.
- Pracując nad projektem, szukaliśmy wspólnego języka dla starej i nowej architektury – mówi cytowana w komunikacie Luiza Grunwald, dyrektor zarządzająca Zeitgeist Asset Management w Polsce. - Okolice Portu Praskiego są dziś rozległym placem budowy, gdzie niełatwo odnaleźć tożsamość Starej Pragi.
Prace deweloperskie prowadzi FineTech Construction.
Z historią w tle
Inwestor zaprosił do współpracy pracownię architektoniczno-konserwatorską Proart Anny Rostkowskiej, znaną z renowacji wielu historycznych budynków jak Pałac Prezydencki czy luksusowe kamienice mieszczańskie Foksal 13 i 15 w Warszawie.
Wrzesińska 2 to dziś zrujnowany pustostan, pozostałość po pałacu z XIX wieku, wzniesionym przez Augusta Zielińskiego w 1863 r. Ok. 1911 budynek nadbudowano na zlecenie Szmula Reichenberga, przystosowując go do roli kamienicy czynszowej. - W tamtych czasach ulica Wrzesińska położona była w sąsiedztwie praskiej rzeźni i placu Końskiego, skupiając lokalnych rzemieślników. Po II wojnie światowej w budynku pod nr 2 mieściła się pierwsza udokumentowana siedziba szkoły żydowskiej Centralnego Komitetu Żydów w Polsce – podaje Zeitgeist Asset Management. - Dziś okolica przyciąga lokatorów, których pasjonuje historia i tożsamość miasta. Interesuje ich klimat Starej Pragi, z cegłą, licznymi zaułkami, kawiarniami i placówkami kulturalnymi. Atutem jest bliskość zielonych terenów prawego brzegu Wisły, a także łatwy dojazd do centrum stolicy –metrem, tramwajem czy na piechotę.