To najwyższa wartość od jesieni 2013 roku. Tak wynika z najnowszego raportu Home Brokera i portalu Domiporta.pl.
- W sześciu z siedmiu badanych przez Home Broker i Domiporta.pl miast oczekiwana stopa zwrotu z inwestycji w mieszkanie na wynajem wzrosła w ujęciu netto w ciągu dwóch ostatnich miesięcy - zauważa Marcin Krasoń, analityk Home Brokera. - Ale w ujęciu rok do roku na plusie są już tylko cztery miasta. Najbardziej wzrósł potencjał tego typu inwestycji we Wrocławiu. Rok temu oczekiwana stopa zwrotu wynosiła 4,00 proc., dziś jest to 4,71 proc. netto - dodaje.
Analitycy tłumaczą, że przy obliczaniu wartości netto uwzględniane są nie tylko koszty prowadzenia takiej działalności (m.in. podatek), ale i ryzyko związane z poszukiwaniami najemców. - Zakładamy, że mieszkanie ma najemców przez 10,5 miesiąca w roku - tłumaczy Marcin Krasoń.
Droga stolica
- Podobnie jak przed dwoma miesiącami (raport na temat rentowności najmu jest publikowany cyklicznie co dwa miesiące), Warszawa nie znalazła się na czele miast, w których na kupnie mieszkania na wynajem można zarobić najwięcej - mówi Maciej Górka, analityk portalu Domiporta.pl. - Dwa miesiące temu stolica została wyprzedzona przez Poznań, tym razem lepiej wygląda Wrocław - dodaje.
Z danych Domiporta.pl wynika, że dzisiejsza stawka najmu mkw. mieszkania w stolicy Dolnego Śląska to średnio 34,55 zł, co przy średniej cenie zakupu metra mieszkania równej 5514 zł i uwzględnieniu kosztów, podatku oraz przy 10,5-miesięcznym okresie najmu w roku oznacza, że zysk z zakupu mieszkania na wynajem to 4,71 proc. w ujęciu netto.