Ile za mieszkanie w drapaczu chmur

Sala kinowa, piwnica na wino, klub z cygarami, pokój do masażu. To wszystko oferują luksusowe drapacze chmur.

Publikacja: 08.12.2014 15:00

Ceny za mkw. wykończonego mieszkania w warszawskim Cosmopolitanie zaczynają się od 22,2 tys. zł

Ceny za mkw. wykończonego mieszkania w warszawskim Cosmopolitanie zaczynają się od 22,2 tys. zł

Foto: Materiały Inwestora

Sprzedaż mieszkań w trzecim etapie warszawskiej inwestycji InCity prowadzi Okam. White Towers to dwa 16-piętrowe budynki na rogu ul. Siedmiogrodzkiej i Karolkowej, w których zaplanowano 63 mieszkania – od 36 do ponad 120 mkw. Ceny mkw. lokali zaczynają się od 9 tys. zł. Wieże mają być oddane pod koniec 2016 roku.

Na cennych gruntach

Michał Skwarek ze spółki Okam zapowiada, że kolejne wysokie apartamentowce firma planuje wybudować przy ul. Woronicza w Warszawie. Ma tam powstać ok. 250 mieszkań, które trafią do oferty najprawdopodobniej wiosną  2015 r. – Przyszłość rynku należy do nowoczesnych, luksusowych nieruchomości, które są często zlokalizowane na najwyższych piętrach wieżowców – ocenia Michał Skwarek. – W ostatnich latach widać duże zainteresowanie Polaków ekskluzywnymi apartamentami. Nie odstraszają ich wysokie ceny. Nie bez znaczenia jest imponujący widok na panoramę miasta oraz przestrzenny taras. Wartość luksusowych apartamentów będzie rosła ze względu ograniczoną podaż gruntów budowlanych w najbardziej poszukiwanych śródmiejskich  lokalizacjach.

Także Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates, ocenia, że popyt na mieszkania na najwyższych piętrach nie maleje. – Dają one poczucie wzniesienia się ponad zwyczajność codziennego, miejskiego życia, toczącego się na poziomie ulicy – tłumaczy Michał Witkowski. – Im wyżej, tym drożej. To sprawia, że takie lokale rzadziej kupują klienci inwestycyjni, a częściej osoby szukające lokum dla siebie.

I zauważa, że koszt budowy wieży jest wyższy niż standardowego, kilkupiętrowego budynku, ponieważ wymaga zastosowania innych rozwiązań konstrukcyjnych.

Firma przygotowuje się do budowy ostatniego wysokościowca, który dopełni kompleks budynków z apartamentowcami Platinum Towers i hotelem Hilton  przy ul. Grzybowskiej w Warszawie. Mieszkania mają trafić na rynek w przyszłym roku. Plan zagospodarowania pozwala wybudować ok. 44-piętrowy wieżowiec o powierzchni użytkowej ok. 40 tys. mkw.  Atlas Estates stara się o pozwolenie na budowę. Jak zapowiada Michał Witkowski, firma zaoferuje mniejsze metraże w konkurencyjnych cenach, które mają się zaczynać od ok. 500 tys. zł.

Sztandarową inwestycją na rynku polskich drapaczy chmur jest Cosmopolitan – 160-metrowa 44-piętrowa wieża przy ul. Twardej w Warszawie, wybudowana przez Tacit Development Polska JS. W budynku jest 236 apartamentów od 53 do 700 mkw. Ceny mkw. wykończonych mieszkań wahają się od 22,2 tys. zł (na ósmym piętrze) do 28,7 tys. zł na 41. piętrze. Deweloper oferuje m.in. urządzone kuchnie ze sprzętem AGD i wykończone marmurem łazienki. Mieszkańcy mogą sterować klimatyzacją, ogrzewaniem, oświetleniem i roletami za pomocą smartfonów i tabletów.

– Unikatowym w przypadku wysokościowców rozwiązaniem są otwieralne okna w każdym pokoju. Inwestycja wyróżnia się także wykuszami wychodzącymi poza bryłę budynku – opowiada Jolanta Kuczyńska z  Tacit Development Polska. – Dzięki nim oraz całkowicie przeszklonej fasadzie mieszkańcy mogą się cieszyć panoramicznym widokiem Warszawy – podkreśla. Na czwartym piętrze Cosmopolitana jest dostępna wyłącznie dla mieszkańców tzw. strefa relaksu – m.in. z sauną, siłownią, jacuzzi, salami klubowymi i zagospodarowanym 900-metrowym tarasem.

– Segment mieszkań luksusowych szacujemy na kilkadziesiąt–kilkaset transakcji rocznie. Stanowi on zaledwie niewielki procent całego rynku nieruchomości – komentuje Jolanta Kuczyńska. – Nasze apartamenty budzą duże zainteresowanie. Rośnie atrakcyjność takich inwestycji. Klienci cenią sobie możliwość obejrzenia gotowych mieszkań. Widoki z ósmego piętra dają wrażenie zanurzenia się w mieście, a piętro 40. daje uczucie mieszkania w chmurach z miastem u stóp – opowiada.

Popyt na luksus

Dokończenia innej warszawskiej inwestycji – Złotej 44 – podjęła się spółka BBI Development (w konsorcjum z Amstar). Pierwotny inwestor Orco nie dokończył budowy. Na 54 piętrach ma się znaleźć 266 mieszkań od 62 do 454 mkw. Na lokale handlowo-usługowe deweloper przeznacza 973 mkw. Nowy inwestor ma podać ceny mieszkań w pierwszym kwartale 2015 r.

Jak zapowiada Michał Skotnicki, prezes BBI Development, mieszkańcy powinni się wprowadzić na Złotą w ciągu dwóch lat. – Potrzebujemy czterech–pięciu kwartałów, by wykończyć zarówno przestrzenie wspólne, takie jak recepcja, lobby, strefa spa & wellness, jak i wnętrza apartamentów – tłumaczy Michał Skotnicki. – Złota 44 to unikatowy wieżowiec mieszkalny. Zaoferuje takie udogodnienia, jak m.in. 25-metrowy basen, salę kinową, klimatyzowaną piwniczkę na 13 tys. butelek wina, pokój do masażu, klub oferujący cygara – opowiada prezes.  Jego zdaniem  popyt na luksus ciągle rośnie. – Polacy zarabiają coraz więcej, a na rynku mieszkań jest nadal dużo miejsca na projekty na światowym poziomie – komentuje Michał Skotnicki.

Sea Towers przy ul. Hryniewieckiego w Gdyni wybudowała spółka Invest Komfort. Inwestycja składa się z dwóch wież – 29- i 38-kondygnacyjnej. Spośród 274 mieszkań w ofercie pozostało kilkanaście – od 32 do 139 mkw., w cenie 7,9–14,2 tys. zł za mkw. w standardzie deweloperskim. Do kupienia są także trzy wyposażone i umeblowane apartamenty pokazowe, wycenione na 15,5–18,8 tys. zł za mkw. – Sea Towers to inwestycja nad samym brzegiem morza. W bezpośrednim sąsiedztwie są obiekty kulturalne i rozrywkowe, jak: Teatr Muzyczny, kino, kluby, kawiarnie – opowiada Iga Marmołowska z Invest Komfort. – Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania i piętra, z których rozciąga się niczym nieograniczony widok na morze i miasto. Mieszkań w wieżach szukają osoby zamożne, pragnące nabyć wyjątkową w skali kraju nieruchomość lub osoby poszukujące lokaty kapitału.

Apartamenty we wrocławskim, gotowym kompleksie Sky Tower oferuje LC Corp. Budynek liczy 212 metrów (51 pięter). – To dziś jedyny budynek mieszkalny w Unii Europejskiej oferujący możliwość zakupu apartamentu nawet na 48. piętrze – podkreśla Wojciech Sury, rzecznik Sky Tower. – Dzięki w pełni przeszklonej elewacji z mieszkań można podziwiać rozciągającą się aż po horyzont panoramę Wrocławia, poczuć atmosferę tętniącego życiem miasta. W kompleksie Sky Tower jest 231 apartamentów od 50 do 227 mkw. w różnych wersjach wykończenia. Mieszkania można łączyć. – Wszystkie apartamenty są wyposażone w inteligentny system zarządzania. Za pomocą smartfonów lub tabletów mieszkańcy mogą kontrolować natężenie oświetlenia i temperatury, otworzyć i zamknąć okna, a nawet wybrać muzykę czy program telewizyjny. Mieszkańcy korzystają także z usług konsjerża – podkreśla Wojciech Sury.

Ceny zaczynają się od 16 tys. zł za mkw. W podium budynku znajduje się galeria handlowa. – Rynek ekskluzywnych apartamentów w Polsce się rozwija, wciąż jest miejsce na  prestiżowe budynki z apartamentami na najwyższym poziomie – ocenia Wojciech Sury. – Taka nieruchomość to zawsze dobra inwestycja. Jej wartość będzie rosła ze względu na brak konkurencyjnych inwestycji.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

a.gawronska@rp.pl

Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.pl

W Polsce drapaczy chmur o przeznaczeniu mieszkaniowym powstaje raczej niewiele. Znacznie więcej jest wysokich biurowców.

Za drapacz powszechnie przyjęto uważać konstrukcje o wysokości 100 i więcej metrów, ale w polskich warunkach można tu zakwalifikować też nieco niższe budynki. Pierwszy tego typu budynek miał charakter mieszkalno-biurowy i został wybudowany w 2000 r. przez firmę WAN przy rondzie Babka w Warszawie. Wysokość obiektu to 105 m. Cztery lata później powstała 120-metrowa Łucka City w Warszawie. Potem pojawiły się Sea Towers w Gdyni, Platinum Towers w Warszawie, Sky Tower we Wrocławiu. W tym roku zakończono budowę Cosmopolitana.

Na 2016 rok zaplanowano ukończenie Złotej 44. W planach jest także kolejna wieża przy hotelu Hilton.

Impexmetal planuje budowę wieżowca przy ul. Łuckiej. Kolejny wysokościowiec ma powstać obok biurowca Warsaw Spire.

Dwa wysokie apartamentowce mają wyrosnąć w warszawskim Porcie Praskim. Trudno jednak powiedzieć, że mieszkania w tego typu inwestycjach cieszą się w jakimś nadzwyczajnym zainteresowaniem klientów. Ale jakoś się sprzedają, może dlatego, że ich podaż jest wciąż ograniczona. W Cosmopolitanie pozostało jeszcze kilkanaście procent niesprzedanej oferty.

Zamożny polski klient preferuje raczej kameralne projekty w prestiżowych lokalizacjach.

W najbliższym czasie na rynek nie trafi wiele wysokościowych projektów. Miejsce na nie jest właściwie tylko w Warszawie, i to raczej w ograniczonym zakresie. Już kilka lat temu powstały projekty wysokościowych inwestycji mieszkaniowych w Krakowie i Poznaniu, ale jak na razie spaliły na panewce.

Przypadek Orco Group i jego Złotej 44 sprawił, że inwestorzy niechętnie podejmują ryzyko związane z tego typu przedsięwzięciami.

Wynika to głównie z bardzo wysokich kosztów takich inwestycji (a co za tym idzie – konieczności sprzedaży lokali po wygórowanych cenach), skomplikowanej technologii budowy, a także z braku gwarancji znalezienia odpowiedniej liczby amatorów z odpowiednio grubym portfelem w pożądanej perspektywie czasowej. Z kolei za atuty takich inwestycji należy uznać ich wielkomiejski charakter, podnoszący prestiż lokalizacji, w której powstają, do rangi metropolii, a także szczególny, najnowocześniejszy z dostępnych sposób zagospodarowania miejskich przestrzeni. Dla samych właścicieli takich nieruchomości ich posiadanie stanowi pewien wyróżnik, podkreślenie nietuzinkowych preferencji.

—not. aig

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu