Rzecznik praw obywatelskich po raz kolejny zwrócił uwagę  na problem dotyczący nowych wspólnot mieszkaniowych. Większość właścicieli mieszkań tworzących taką wspólnotę jest jednocześnie współwłaścicielami garażu podziemnego. Ważne decyzje we wspólnocie zapadają w formie uchwał. Głosuje się nad nimi udziałami. Im dana osoba ma większy udział w nieruchomości wspólnej, tym prawo głosu jest większe.

Problem w tym, że przepisy ustawy o własności lokali nie regulują wprost kwestii wykonywania prawa głosu wynikającego z udziału w nieruchomości wspólnej, stanowiącej przedmiot współwłasności.

Rzecznik praw obywatelskich zwrócił uwagę na ten problem Ministerstwu Infrastruktury i Rozwoju, a to przyznało mu rację. Poinformowało także, że pożądane są szybkie zmiany w prawie. W celu ich wprowadzenia ministerstwo współpracuje z Komisją Infrastruktury Sejmu.

Od tej deklaracji minęło jednak już  sporo czasu, a do tej pory żadnych zmian nie ma. Z tego powodu RPO ponowił swoje wystąpienie do ministra o podjęcie jak najszybciej stosownych kroków. Według rzecznika utrzymywanie takiego stanu rzeczy uniemożliwia zarządzanie nieruchomością wspólną w znacznej części wspólnot posiadających garaże wielostanowiskowe.

Chodzi o przypadki, kiedy właściciele lokali we wspólnocie nie mogą się porozumieć w kwestii zasad głosowania.