Wydany we czwartek wyrok był efektem pytania, jakie skierował do TSUE Naczelny Sąd Administracyjny. Zajmuje się on sporem Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z ministrem finansów.
Ważne, co w umowie
Kwestia, jak wynajmujący ma refakturować najemcy lokalu dostawę prądu, wody czy wywóz nieczystości, jest sporna od dawna. Organy skarbowe często – także w tej sprawie – twierdzą, że powinno się takie świadczenia traktować jak najem, naliczając podstawową stawkę VAT, czyli 23 proc. Tymczasem dostawa niektórych takich mediów jest obciążona stawką 8 proc. Gospodarze lokali oczywiście chcą przenosić na najemców ich koszty z niższą stawką.
Trybunał nie rozstrzygnął problemu jednoznacznie. Wskazał, że dostawy mediów mogą być traktowane jak odrębne w stosunku do najmu pod kilkoma warunkami.
Taka sytuacja ma miejsce, jeżeli najemca może wybrać dostawców lub sposób korzystania z danych usług. „Jeżeli najemca może decydować o swoim zużyciu wody, energii elektrycznej (...), które może być stwierdzone poprzez założenie indywidualnych liczników i na tej podstawie fakturowane, świadczenia odnoszące się do tych towarów lub usług co do zasady mogą być uważane za odrębne od najmu" – czytamy w wyroku. Jeżeli jednak takie świadczenia tworzą z najmem „jedno niepodzielne świadczenie ekonomiczne, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny", to nie powinno się ich traktować oddzielnie. TSUE zaznaczył, że krajowy sąd powinien oceniać to indywidualnie, „w szczególności przy uwzględnieniu treści samej umowy" .
Wątpliwości nie znikną
Takie stanowisko Trybunału nie rozwieje zapewne wszystkich wątpliwości, jakie mogą powstać wokół problemu refakturowania dostaw mediów.