Założenie licznika prądu może zmniejszyć VAT

Wynajmujący może refakturować dostawy mediów z niskim podatkiem, ale to zależy od treści umowy najmu – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Aktualizacja: 17.04.2015 09:03 Publikacja: 16.04.2015 17:42

Założenie licznika prądu może zmniejszyć VAT

Foto: www.sxc.hu

Wydany we czwartek wyrok był efektem pytania, jakie skierował do TSUE Naczelny Sąd Administracyjny. Zajmuje się on sporem Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z ministrem finansów.

Ważne, co w umowie

Kwestia, jak wynajmujący ma refakturować najemcy lokalu dostawę prądu, wody czy wywóz nieczystości, jest sporna od dawna. Organy skarbowe często – także w tej sprawie – twierdzą, że powinno się takie świadczenia traktować jak najem, naliczając podstawową stawkę VAT, czyli 23 proc. Tymczasem dostawa niektórych takich mediów jest obciążona stawką 8 proc. Gospodarze lokali oczywiście chcą przenosić na najemców ich koszty z niższą stawką.

Trybunał nie rozstrzygnął problemu jednoznacznie. Wskazał, że dostawy mediów mogą być traktowane jak odrębne w stosunku do najmu pod kilkoma warunkami.

Taka sytuacja ma miejsce, jeżeli najemca może wybrać dostawców lub sposób korzystania z danych usług. „Jeżeli najemca może decydować o swoim zużyciu wody, energii elektrycznej (...), które może być stwierdzone poprzez założenie indywidualnych liczników i na tej podstawie fakturowane, świadczenia odnoszące się do tych towarów lub usług co do zasady mogą być uważane za odrębne od najmu" – czytamy w wyroku. Jeżeli jednak takie świadczenia tworzą z najmem „jedno niepodzielne świadczenie ekonomiczne, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny", to nie powinno się ich traktować oddzielnie. TSUE zaznaczył, że krajowy sąd powinien oceniać to indywidualnie, „w szczególności przy uwzględnieniu treści samej umowy" .

Wątpliwości nie znikną

Takie stanowisko Trybunału nie rozwieje zapewne wszystkich wątpliwości, jakie mogą powstać wokół problemu refakturowania dostaw mediów.

– Prawdopodobnie nie da się tu zbudować idealnego modelu, bo w każdej sytuacji okoliczności są nieco inne – uważa Roman Namysłowski, doradca podatkowy i partner w Crido Taxand. Zwraca on jednak uwagę, ze wyrok daje nowe wytyczne, jak konstruować umowy najmu, np. w aspekcie swobody wyboru dostawcy mediów i pomiaru zużycia prądu czy wody.

Sygn. akt C 42/14

Opinia dla „Rz"

Marta Szafarowska, doradca podatkowy partner w MDDP

Wyrok w sprawie WAM jest ważny, ale prawdopodobnie nie zakończy sporów podatników z administracją skarbową. Dobrze, że pojawiły się nowe wytyczne co do tego, jak traktować określone postanowienia w umowie najmu, związane np. z kontrolowaniem zużycia prądu czy wody. Trybunał podkreślił zresztą kluczowe znaczenie treści samej umowy, podobnie jak polskie sądy administracyjne w dotychczasowym orzecznictwie. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że Trybunał zalecił indywidualne badanie każdego przypadku. Organy podatkowe mogą zatem uznać, że w konkretnej rozpatrywanej sprawie sytuacja przemawia za traktowaniem najmu i refakturowanych dostaw mediów jako jednolitej transakcji. Jednak wytyczne z wyroku mogą być pomocne podatnikom w konstruowaniu korzystnych podatkowo umów.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem