Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 03.06.2015 07:40 Publikacja: 03.06.2015 07:40
Foto: 123RF
Do TK wpłynęła skarga osoby, której dom znajduje się zaledwie kilkadziesiąt metrów od kopalni odkrywkowej. Mimo to marszałek województwa uznał, że nie może być ona stroną w postępowaniu o wydanie koncesji na wydobycie granitu.
Powołał się na art. 41 ust. 2 prawa geologicznego i górniczego. Przepis ten ogranicza krąg osób, które mogą uczestniczyć w postępowaniu o wydanie koncesji na odkrywkową kopalnię granitu. Zgodnie z nim stronami nie mogą być właściciele (użytkownicy wieczyści) nieruchomości znajdujących się poza granicami projektowanego albo istniejącego obszaru górniczego lub miejscami wykonywania robót geologicznych.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Drzewa rosnące przy granicy działki bardzo często bywają przyczyną sąsiedzkich sporów, zwłaszcza jeśli ich gałęzie przechodzą na drugą posesję. Jeśli strony nie są w stanie porozumieć się w tej kwestii, należy odwołać się do przepisów.
Instalacja systemu monitoringu na posesji to jeden ze sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa domowników. Choć montaż kamer jest legalny, istnieją pewne ograniczenia dotyczące tego, co urządzenia mogą rejestrować.
Budowa ogrodzenia między sąsiadami bywa czasami przedmiotem sporów. Czy zawsze trzeba uzyskać zgodę sąsiada na taką inwestycję? Kto pokrywa jej koszty i co z późniejszym użytkowaniem i naprawami płotu? Wyjaśniamy.
Sądy prawomocnie nakazały rolnikowi spod Łodzi zapłatę odszkodowania sąsiadom, którzy zamieszkali na wsi po przeprowadzce z miasta i pozwali go za odór z chlewni.
Sąd Rejonowy w Giżycku uznał, że nie da się pociągnąć do odpowiedzialności właściciela działki, który postawił na niej jacuzzi – nawet jeśli przeszkadza to jego sąsiadce. Nie jest to bowiem działanie złośliwe.
Jak lokalizować budynki mieszkalne i jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiedzi na konkretne pytania.
Ci, którzy dopiero planują budowę, powinni uwzględnić w projektach większe odległości od granicy (ściany) sąsiedniej nieruchomości. W sierpniu wejdą w życie nowe przepisy.
W sierpniu wejdą w życie przepisy zmieniające zasady sytuowania budynków wielorodzinnych. Zmiany te będą miały wpływ także na już istniejące budynki wielorodzinne. W jakim zakresie?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas