Odbicie na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych

15 proc. w tym, 29 proc. w przyszłym – w takim tempie ma rosnąć wartość inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych według prognoz firmy Savills.

Publikacja: 04.11.2024 14:53

Analitycy Savills prognozują odbicie na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie. Ale do czasów pr

Analitycy Savills prognozują odbicie na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie. Ale do czasów prosperity jeszcze daleko

Foto: Mat. prasowe

37,1 mld euro (161 mld zł) wyniosła wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie w III kwartale br. – wynika z wstępnych szacunków Savills. To o 6 proc. mniej kwartał do kwartału, ale o 15 proc. więcej rok do roku. Oznacza to, że po dziewięciu miesiącach tego roku wartość inwestycji sięgnęła 113,3 mld euro, o 5 proc. więcej niż rok wcześniej, ale i o 41 proc. mniej od średniej z pięciu lat.

Analitycy Savillsa zwracają uwagę na zróżnicowanie europejskich rynków. Biorąc pod uwagę trzy kwartały br. mocno odbiła Wielka Brytania, gdzie wzrost rok do roku sięgnął 26 proc. (jednak to wciąż o 19 proc. poniżej średniej z pięciu lat). Na południu kontynentu zanotowano 11-proc. wzrost (wynik o 14 proc. poniżej pięcioletniej średniej). W Europie Środkowo-Wschodniej wzrost sięgnął 16 proc. (jednak wynik jest 32 proc. poniżej wspomnianej średniej). W tyle pozostają duże rynki core’owe, jak Niemcy i Francja.

Analitycy Savills prognozują odbicie na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie. Ale do czasów pr

Analitycy Savills prognozują odbicie na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie. Ale do czasów prosperity jeszcze daleko.

Foto: Savills Research

Czytaj więcej

Rośnie aktywność inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce

Obniżki stóp w Europie dały sygnał do odbicia na rynku nieruchomości

Ożywienie jest szczególnie widoczne od września. Katalizatorem była kolejna obniżka stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Rozpoczęty w czerwcu cykl przełożył się na poprawę nastrojów inwestorów. Szczególnie, że poprawiło się otoczenie, jeśli chodzi o ceny (rozbieżne oczekiwania sprzedających i kupujących blokowały transakcje), a na rynku pojawiło się więcej nieruchomości wystawionych na sprzedaż.

Analitycy firmy Savills zwrócili uwagę, że część właścicieli jest przymuszona do sprzedaży – np. europejskie fundusze otwarte mierzące się z umarzaniem jednostek i odpływem kapitału. Z punktu widzenia nabywców poprawiają się warunki udzielania kredytów przez banki. Wszystko to przekłada się na większy ruch w nieruchomościach. Analitycy spodziewają się dalszej poprawy koniunktury, powrotu na rynek nieruchomości dużych inwestorów instytucjonalnych.

Eksperci Savillsa prognozują, że w całym 2024 r. roku inwestorzy ulokują w nieruchomościach na Starym Kontynencie około 170 mld euro, co oznaczałoby wzrost o 15 proc. względem ubiegłego roku. W 2025 r. spodziewana jest kontynuacja odbicia, wartość inwestycji może sięgnąć 219 mld euro, czyli o 29 proc. więcej niż rok wcześniej.

Odbicie oczekiwane jest na większości europejskich rynków, gdzie oczekiwania cenowe kupujących i sprzedających osiągną największą równowagę. Duże rynki core’owe, jak Niemcy i Francja, mogą jeszcze przez pół roku pozostawać w tyle za innymi. Analitycy prognozują powrót kapitału ze Stanów Zjednoczonych do Europy, aktywni powinni być również gracze z Niemiec, Izraela, Francji i Hiszpanii.

Czytaj więcej

Biura w Warszawie. Co jest do wzięcia od ręki

Nastawienie na czynsze lub praca nad wydobyciem wartości nieruchomości

Jeśli chodzi o sektory, w przyszłym roku spodziewany jest wzrost zainteresowania biurowcami, szczególnie u inwestorów typu core i core-plus (nastawieni przede wszystkim na stabilne zwroty z najmu, plus oznacza, że także na zwrot ze wzrostu wartości budynku), którzy będą szukać nieruchomości z najwyższej półki, z zielonymi certyfikatami. Poza tym kapitał będzie płynąć na rynek nieruchomości logistyczno-przemysłowych i hospitality (hotele, mieszkania serwisowane), a także na rynek nieruchomości handlowych. Mieszkaniówka, z uwagi na niższe stopy zwrotu, może złapać przejściowy dołek.

Kolejny rok powinien przynieść większe zainteresowanie nieruchomościami wymagającymi więcej pracy, by wydobyć z nich wartość: do renowacji, zmiany funkcji, dostosowania do standardów ESG.

W dłuższym terminie wszystkie klasy aktywów powinny skorzystać z odbicia. Według ekspertów Savillsa inwestorzy będą jednak kładli większy nacisk na dywersyfikację i będą unikać dużej ekspozycji na wybrany segment rynku.

Nieruchomości
Więcej drogich mieszkań w Warszawie. Jak jest w innych miastach?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?
Nieruchomości
Część kupujących odpadnie z rynku nieruchomości. Adres ważniejszy niż metraż
Nieruchomości
Lokal usługowy na parterze bloku, czyli ciekawa nisza inwestycyjna
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Nieruchomości
Na rynku mieszkań więcej obniżek cen niż podwyżek
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście