Aktualizacja: 11.12.2024 11:34 Publikacja: 18.10.2024 04:01
Foto: REDNET
4,7 tys. mieszkań sprzedanych w III kwartale br. – to wynik 16 deweloperów związanych z rynkiem kapitałowym. Był to niewątpliwie kiepski okres dla branży. Rok do roku mowa o spadku o 33 proc., a kwartał do kwartału o 12 proc. Był to także czwarty z rzędu kwartał spadku sprzedaży.
Z jednej strony – daleko jeszcze do minimów, z jakimi branża i badana przez nas grupa firm borykały się w ostatnich latach. Mowa o dwóch przełomowych momentach: II kwartale 2020 r., kiedy ogłoszono lockdown, oraz przede wszystkim III kwartale 2022 r., kiedy najmocniej dały się we znaki wysokie stopy procentowe i drastyczny spadek zdolności kredytowej konsumentów. W obu przypadkach sprzedaż spadała poniżej 4 tys. lokali. Zatem 4,5 tys. lokali sprzedanych w III kwartale br. to o kilkanaście proc. więcej niż w okresie lockdownu i o ponad jedną trzecią więcej niż podczas kredytowego kryzysu.
Na mocy specustawy może powstać kilkadziesiąt tysięcy lokali. Część inwestycji jest jednak sparaliżowana.
Na horyzoncie już niektórzy widzą obniżki stóp procentowych, które ponownie rozruszają rynek kredytowy i mieszkaniowy. Jak dotąd żaden kryzys powodujący spadek popytu nie trwał na tyle długo, by przełożyć się na cięcie cen przez deweloperów.
Program „Na start” pod znakiem zapytania, mocniejsze obniżki stóp dopiero w 2026 r. Rynek mieszkań jest ograniczony do zamożnych klientów.
Mimo wysokich stóp i coraz większych kwot potrzebnych na zakup mieszkania nie ma załamania rynku kredytów mieszkaniowych – mówi Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK. Ale jest duże rozwarstwienie. Na pożyczkę nie każdego bowiem stać.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Odebranie gminom swobody w ustalaniu wskaźnika parkingowego na osiedlach powstających na mocy specustawy może nie tylko spowolnić budowę mieszkań. Miasta tracą też infrastrukturę, w którą zainwestowaliby inwestorzy.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Apartamentowiec w podwarszawskim Legionowie ma być gotowy w drugim kwartale 2025 roku.
Jeśli nie wiadomo, czy osoba powołana w testamencie do spadku, jest faktycznie spadkobiercą, to nie można uznać, że uzyskuje przychód z wynajmowanego przez wykonawcę testamentu mieszkania.
Wypłacane gminom odszkodowania z tytułu wycinki drzewostanu na potrzeby inwestycji drogowych stanowią w istocie wynagrodzenie za świadczoną usługę i podlegają opodatkowaniu VAT.
W imieniu niemieckiego klienta firma inwestycyjna Invesco Real Estate kupiła hotel Cloud One Hotel Gdańsk. Obiekt oferuje 327 pokoi.
Trei Real Estate Poland rozpoczyna budowę osiedla przy ul. Królewskiej w podwarszawskim Milanówku. Budynki będą certyfikowane w systemie BREEAM.
Rzeszowskie centrum logistyczno-przemysłowe dostarczy na rynek ponad 52 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej.
Organ, określając wysokość odszkodowania za wywłaszczenie mógł wykorzystać operat szacunkowy wykonany 21 miesięcy wcześniej, ale powinien był dopełnić formalności wymaganych prawem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas