Mniej chętnych na biura, ale czynsze dalej w górę

W Warszawie popyt się ustabilizował, a w regionach skurczył. Deweloperzy ograniczyli aktywność.

Publikacja: 12.08.2024 13:06

W Warszawie popyt na biura się ustabilizował, w regionach zmniejszył – a czynsze w górę.

W Warszawie popyt na biura się ustabilizował, w regionach zmniejszył – a czynsze w górę.

Foto: Mat. prasowe

Według szacunków JLL w I połowie br. w największych miastach poza Warszawą zawarto umowy najmu 286 tys. mkw. powierzchni biurowych, 14 proc. mniej niż rok wcześniej. W stolicy popyt był stabilny i sięgnął 316 tys. mkw.

Czytaj więcej

Firmy nie chcą już dużych biur. Pandemia dramatycznie zmieniła rynek

W regionach duży wybór, ale mniej chętnych na biura

W regionach niemal połowa transakcji przypadała na renegocjację umów, 42 proc. na nowe transakcje, a praktycznie zanikły przednajmy. Należy jednak pamiętać, że poprzedni rok był rekordowy pod kątem popytu na biura.

Wskaźnik pustostanów sięgnął 17,7 proc. z uwagi na spadek popytu, ale z drugiej z uwagi na to, że w latach 2021-2023 więcej było projektów o charakterze spekulacyjnym (czyli z myślą o znalezieniu najemców później).

W I połowie br. najwięcej umów zawarto w Krakowie (33 proc.), Trójmieście (20 proc.) i Wrocławiu (17,5 proc.). Jeśli chodzi o rodzaj najemców, najaktywniejsze były firmy z sektora IT (30 proc.) – szczególnie w Krakowie i Wrocławiu. Na sektor produkcji przypadało 18 proc., a usług profesjonalnych 15 proc.

W I połowie br. deweloperzy oddali do użytkowania 61 tys. mkw. biur, o 13 proc. mniej niż rok wcześniej. W budowie na koniec czerwca było 186,5 tys. mkw. biur, podobnie, co rok wcześniej. Inwestycje spowalniają, deweloperzy starają się o kluczowych najemców, albo dzielą projekty na fazy, a w skrajnych przypadkach rezygnują z planów i zmieniają funkcję nieruchomości. Eksperci JLL szacują, że w całym 2024 r. deweloperzy oddadzą o 70 proc. mniej powierzchni niż średnio w latach 2016-2020, a w kolejnych będzie to 110 tys. mkw. rocznie.

Mimo tych tendencji czynsze w I połowie 2024 r. poszły lekko w górę, obecnie to 11,5-18 euro za mkw. miesięcznie.

- Presja czynszowa będzie wzrastać głównie ze względu na koszty budowy oraz aranżacji powierzchni biur. Średnia długość umów najmu w nowych budynkach wynosi 5-7 lat, coraz częściej również 10 lat. W obiektach starszych, w których widzimy duży udział renegocjacji, dostępne są bardziej elastyczne warunki wynajmu – dla nowych umów 3-5 lat, a dla renegocjacji 2-5 lat. Właściciele biur coraz częściej umożliwiają płatność za wynajem w polskich złotych. Jest to znaczący atut dla części najemców, szczególnie dla spółek Skarbu Państwa oraz instytucji sektora publicznego - wskazał Mateusz Polkowski, szef działu badań rynku i doradztwa w JLL.

Czytaj więcej

Trudno dzisiaj zagonić pracownika do biura. Szczególnie w piątek

Nowe warszawskie biura rosną głównie na dwóch rondach

W Warszawie wynajęto w I połowie br. ponad 316 tys. mkw., z czego 51 proc. stanowiły renegocjacje – i jest to największy odsetek w historii. Z uwagi na zmniejszoną podaż nie ma w czym wybierać, czynsze w najlepszych lokalizacjach rosną, co jest barierą, podobnie jak koszty wykończenia.

Współczynnik pustostanów utrzymał się na poziomie 10,9 proc. – nowej podaży nie ma za dużo, a jednocześnie z rynku znika część zasobu, szczególnie poza centrum: starsze budynki są wyburzane pod nowe funkcje.

Deweloperzy oddali do użytku 64 tys. mkw. biur, a w budowie na koniec czerwca w budowie było 266 tys. mkw., z czego 85 proc. w Centrum, głównie w okolicach rond ONZ i Daszyńskiego. Deweloperzy są jednak ostrożni w uruchamianiu nowych projektów.

W I półroczu czynsze w Warszawie poszły w górę i obecnie sięgają 18-28 euro za mkw. miesięcznie w centrum i 13,75-18,5 euro w pozostałych częściach miasta, choć dostępne są też oferty w granicach 12-13,5 euro. Eksperci JLL prognozują wzrost cen wynajmu biur, zwłaszcza w segmencie najlepszej jakości (prime).

Na polski rynek biurowy wrócili inwestorzy

W I połowie br. inwestorzy ulokowali w biurowcach w Polsce 800 mln euro, cztery razy tyle, co rok wcześniej. Większość transakcji przypadło na Warszawę. Największą transakcją był zakup 49 proc. udziałów w portfelu CPI Property Group za 250 mln euro przez Sona Asset Management – w skład portfolio wchodziło 11 nieruchomości biurowych w Warszawie. Pierwszy raz od 2022 r. zawarto transakcję w segmencie prime poza stolicą – chodzi o sprzedaż poznańskiego Nowego Rynku E szwedzkiemu Eastnine przez dewelopera Skanska za ponad 79 mln euro.

Według szacunków JLL w I połowie br. w największych miastach poza Warszawą zawarto umowy najmu 286 tys. mkw. powierzchni biurowych, 14 proc. mniej niż rok wcześniej. W stolicy popyt był stabilny i sięgnął 316 tys. mkw.

W regionach duży wybór, ale mniej chętnych na biura

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Kupujący mają w czym wybierać. Znikają najtańsze mieszkania
Nieruchomości
Vantage Developent powiększa platformę PRS i poprawia wyniki
Nieruchomości
Magazyny. Krajobraz po burzy
Nieruchomości
Domy dla seniorów: wyścig z czasem
Nieruchomości
Będzie jesienna ofensywa?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne