Na 15 monitorowanych przez portal Tabelaofert.pl rynkach mieszkaniowych ceny nowych mieszkań w ciągu miesiąca zmieniły się tylko nieznacznie. Największe wzrosty analitycy portalu odnotowali w Rzeszowie i Krakowie – o 1,4 proc. Od maja do czerwca wzrosły też ceny ofertowe lokali w Łodzi (1,3 proc.), Lublinie (1 proc.), Toruniu (0,6 proc.), Katowicach (0,5 proc.), Kielcach (0,4 proc.) oraz w aglomeracji poznańskiej (0,8 proc.). Spadki nastąpiły w Warszawie (-0,7 proc.) i w aglomeracji warszawskiej (-1,4 proc.).
Idealna stabilizacja na części rynków mieszkaniowych
- Na pozostałych siedmiu rynkach panuje idealna stabilizacja – zmiany cen wahały od -0,2 do +0,2 proc. Spadki cen w Warszawie oraz w aglomeracji warszawskiej wynikają ze struktury nowej podaży. Do sprzedaży wprowadzone zostały projekty tańsze, w mniej prestiżowych lokalizacjach – tłumaczą eksperci portalu Tabelaofert.pl. - Z odwrotną sytuacją mieliśmy do czynienia w Krakowie, Łodzi, Lublinie, Toruniu i w aglomeracji poznańskiej, gdzie wzrost cen wynika z wprowadzenia do sprzedaży droższych nieruchomości, w bardziej prestiżowych lokalizacjach. Tylko w Rzeszowie i Kielcach wzrost cen wynikał częściowo z większej sprzedaży tańszych lokali oraz z rzeczywistego podnoszenia cen w cennikach – zaznaczają.
Czytaj więcej
Deweloperzy zaczęli spuszczać z tonu. W ich ofercie zwiększyła się liczba lokali popularnych, czyli budowanych z myślą o klientach kredytowych – wynika z analiz portalu RynekPierwotny.pl.
Eksperci portalu Tabelaofert.pl podkreślają, że dokładna analiza zmian cen pokazuje, że poza Rzeszowem i Kielcami, gdzie ceny rzeczywiście rosną, deweloperzy co do zasady nie dokonywali znaczących zmian w cennikach. - Niewielkie wzrosty i spadki cen były przede wszystkim efektem zmieniającej się struktury oferty, czyli sprzedaży większej liczby tańszych lub droższych lokali oraz wprowadzenia na rynek również cenowo zróżnicowanych projektów — tłumaczą.