Deweloperzy coraz bardziej zieloni

W centrum działań firm budujących osiedla i obiekty komercyjne znalazły się środowisko i człowiek. Dowodem są prestiżowe ekocertyfikaty.

Publikacja: 03.12.2020 10:00

Inwestycje biurowe firmy Skanska powstają zgodnie z wytycznymi najbardziej uznanych certyfikatów śro

Inwestycje biurowe firmy Skanska powstają zgodnie z wytycznymi najbardziej uznanych certyfikatów środowiskowych, takich jak LEED i WELL. Certyfikat WELL pierwszy w Polsce uzyskał warszawski biurowiec Spark C

Foto: materiały prasowe

Ludzie chcą mieszkać w przyjaznych środowisku domach, pracować w przyjaznych środowisku biurowcach, robić zakupy w ekosklepach. Zielone inwestycje przynoszą korzyści i ekonomiczne, i społeczne.

Energooszczędne budowanie wymusza restrykcyjne prawo. 1 stycznia wchodzą w życie nowe przepisy o efektywności energetycznej nowo powstających budynków. Łączne zużycie energii ma być mniejsze niż dziś o 20 proc. Ostrzejsze wymagania będą dotyczyć dachów, okien i ścian. Budynki mają być niemal „zeroenergetyczne". To unijne zobowiązania.

Panele i szara woda

Na ekologię stawia Murapol, budujący osiedla w całej Polsce. Nikodem Iskra, prezes spółki, przyznaje, że coraz bardziej świadomi „ekologicznie" klienci oczekują innowacji, dzięki którym koszty utrzymania mieszkań będą niższe. Coraz bardziej liczy się aspekt środowiskowy. – We wszystkich realizowanych inwestycjach wdrażamy autorski system infrastruktury technicznej i instalacji Home Management System. Klienci mają możliwość wyposażenia lokali w smart home, narzędzie podnoszące komfort i bezpieczeństwo – tłumaczy. – To także oszczędności w eksploatacji mieszkania sięgające 23 proc. w skali roku.

Murapol oferuje też tzw. pakiet antysmogowy, który pozwala się cieszyć czystym powietrzem w mieszkaniu niezależnie od pory roku.

Jedno z najnowszych osiedli spółki – Murapol Dzieci Warszawy – zostanie wyposażone w tzw. pakiet eco – zaoferuje dodatkowo stacje do ładowania samochodów elektrycznych, stojaki na rowery czy energooszczędne oświetlenie.

Ekodeweloperem jest Grupa Skanska, której celem na poziomie korporacyjnym jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 50 proc. do 2030 r. i osiągnięcie zerowej emisji netto do 2045 r.

Izabela Kucharska, menedżer ds. rozwoju produktu w spółce mieszkaniowej Skanska, podkreśla, że firma stale poszerza „zakres proekologicznych rozwiązań". To m.in. zielone dachy, panele fotowoltaiczne, trzyszybowe okna, energooszczędne systemy LED w częściach wspólnych, windy z funkcją stand-by i systemem odzyskiwania energii. Efektywnie zarządzać energią z poziomu aplikacji pozwala system Apartme, a termostaty z cyfrowym sterowaniem umożliwiają określenie harmonogramów grzewczych i zarządzanie ogrzewaniem.

Wkrótce na osiedlach firmy pojawią się systemy rekuperacji i system odzyskiwania tzw. szarej wody. Artur Łeszczyński, menedżer ds. rozwoju biznesu w spółce mieszkaniowej Skanska, zauważa, że nowoczesne, zielone rozwiązania przynoszą nabywcom zarówno niematerialne, jak i materialne korzyści. Do pierwszych zalicza poczucie świadomego i odpowiedzialnego wyboru. – Zielone rozwiązania przyczyniają się jednocześnie do mniejszego zużycia wody z sieci miejskiej i zrównoważonego korzystania z energii cieplnej i elektrycznej.

Skanska wykorzystuje do budowy wyłącznie nietoksyczne materiały, a jej inwestycje są zasilane energią ze źródeł odnawialnych. – Odpowiedzialnie zarządzamy także odpadami podczas budowy – podkreśla Artur Łeszczyński.

Budynki mieszkalne spółki są certyfikowane w systemie BREEAM. – Wiąże się to z koniecznością spełnienia na każdym etapie prac wielu wyśrubowanych norm jakościowych, pogrupowanych na dziesięć kryteriów. To zarządzanie placem budowy, zdrowie i dobre samopoczucie, energia, transport, woda, materiały, odpady, ekologia i poszanowanie terenu, zanieczyszczenia oraz innowacyjność – wskazuje Łeszczyński. – Jeśli inwestycja przejdzie pozytywnie cały proces certyfikacji, kupujący mogą mieć pewność, że i mieszkanie, i całe osiedle, spełniają najwyższe normy jakościowe, obejmujące troskę o środowisko.

Perowskity, ekobeton

Inwestycje spółki biurowej Skanska powstają zgodnie z wytycznymi certyfikatów LEED i WELL. – Chcemy, aby nasze budynki funkcjonowały w zgodzie z naturą i człowiekiem – podkreśla Adam Targowski, menedżer ds. innowacji i zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska. – Dzięki zielonym i innowacyjnym rozwiązaniom jak np. antysmogowy beton czy perowskity, biurowce pozytywnie wpływają na człowieka i ograniczają negatywny wpływ na środowisko. Promujemy też alternatywne środki transportu, czego przykładem jest centrum współdzielonej mobilności City Hub, które powstało w Gdańsku przy inwestycji Wave. Nasze budynki są wyposażone w elektryczne punkty do ładowania samochodów, rowerów i hulajnóg.

Testowanie ogniw perowskitowych na biurowcu Spark w Warszawie Skanska rozpoczęła w 2018 r. we współpracy z firmą Saule Technologies. – Testy potwierdziły pełną integralność ogniw z fasadą. Perowskity zachowują wysoką wydajność w produkcji energii, nawet gdy promienie słońca nie padają na nie pod optymalnym kątem – tłumaczy Adam Targowski. – Ich zastosowanie nie jest więc ograniczone wyłącznie do dachu. To szczególnie ważne, bo np. powierzchnia fasady wielokrotnie przekracza powierzchnię dachu. Dążymy, aby wszystkie budynki zostały pokryte perowskitami.

Szarą i deszczową wodę firma wykorzystuje w łazienkach w biurowcach – np. Generation Park w Warszawie, Centrum Południe we Wrocławiu, Nowy Rynek w Poznaniu.

Zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa powstają biurowce Ghelamco. Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland, podkreśla, że spełniają najwyższe standardy ekologiczne. – Stosujemy m.in. systemy z jednostkami VRV do ogrzewania i chłodzenia obiektu, energooszczędne oprawy LED sterowane ręcznie lub zdalnie (w przestrzeniach najmu podzielone na strefy), napędy regeneracyjne i inteligentne systemy sterowania PORT w windach, zautomatyzowane elektrozawory wyposażone w czujniki obecności użytkowników – wskazuje.

Firma stawia też na technologie pozwalające na magazynowanie i wykorzystanie wód opadowych. Od 2019 r. energia elektryczna dla budynków Ghelamco musi pochodzić z OZE. – Każdy ze sprzedawców ma obowiązek przedstawienia gwarancji jej pochodzenia ze źródeł odnawialnych, takich jak elektrownie wodne, lądowe i morskie farmy wiatrowe czy fotowoltaika – podkreśla Jarosław Zagórski.

Stosowana przez Ghelamco certyfikacja BREEAM ma odrębną kategorię dotyczącą efektywności energetycznej budynku (ENE 01). – Weryfikuje bilans energetyczny obiektu w odniesieniu do budynku referencyjnego – mówi dyrektor. – W 2010 r. nasza inwestycja Trinity Park III na stołecznym Służewcu jako pierwsza w Polsce otrzymała certyfikat BREEAM. Inny projekt w Warszawie, Wronia 31, otrzymał najwyższą ocenę w procesie certyfikacji – Outstanding.

Nowoczesne technologie (systemy wentylacji VAV, BMS, KNX, oświetlenie LED, odzysk ciepła) w biurowcach i budynkach mieszkalnych stosuje Vastint. – Aby zagwarantować niskie koszty eksploatacji i konserwacji przez cały okres życia obiektów, zwracamy uwagę także na „skorupę" budynków. Właściwe zaprojektowanie rozmiarów okien, izolacji, ochrony przeciwsłonecznej i unikanie mostków termicznych ma kluczowe znaczenie dla charakterystyki energetycznej – tłumaczy Ewa Łydkowska z Vastint. Podkreśla, że połączenie nowoczesnych technologii w inteligentny sposób może obniżyć koszty energii o 50 proc. lub więcej, zarówno w biurach, jak i budynkach mieszkalnych.

Dla budynków mieszkalnych Vastint stosuje certyfikaty LEED, dla biur – LEED, a wkrótce także WELL.

Z duchem czasu idzie Yareal Polska. Jacek Zengteler, dyrektor generalny spółki, mówi m.in. o gospodarce obiegu zamkniętego. – Przykładem jest 120 ton stopu aluminium o wyjątkowo niskim śladzie węglowym, które wykorzystaliśmy do budowy elewacji naszej flagowej inwestycji biurowej – Lixa – mówi dyrektor. – Fasada oddanego właśnie pierwszego budynku powstała z aluminium, które w 75 proc. pochodziło z recyklingu.

Na warszawskim Służewcu Yareal buduje kolejne osiedle – Pozytywny Mokotów – które będzie wyposażone we własną elektrownię słoneczną. Yareal inwestycje (biurowe i mieszkaniowe) certyfikuje w systemie BREEAM. – Nasza firma ma najwięcej w Polsce – osiem – certyfikatów dla wielorodzinnego budownictwa. To ponad jedna trzecia wszystkich certyfikatów dla osiedli w kraju – mówi dyrektor.

Dynamicznie rozwija się segment fotowoltaiki zintegrowanej z budownictwem (BIPV). Ta ekologiczna technologia polega na zastąpieniu tradycyjnych materiałów budowlanych, takich jak pokrycia dachowe czy okna, elementami fotowoltaicznymi. Pozwala to nie tylko zmniejszyć koszty energii elektrycznej wykorzystywanej w budynku, ale może też stanowić atrakcyjne uzupełnienie wizualne konstrukcji. Mamy w tym obszarze polskie akcenty. Przykładem może być firma ML System, która – zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020–2027 – należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Dysponuje już 13 patentami, a 5 jej zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie.

Niedawno w Warszawie powstał pierwszy sklep w sieci Żabka, który będzie w całości zasilany energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Mają się do tego przyczynić m.in. wbudowane w elewację sklepu panele fotowoltaiczne, wykorzystujące kropki kwantowe. Technologię tę dostarczył ML System.

– Współpraca ML System i sieci sklepów Żabka to przykład synergii dwóch polskich firm, będących liderami w swoich branżach. Wspólnie udowodniliśmy, że fotowoltaika zintegrowana z budownictwem nie jest dziś zarezerwowana jedynie dla zachodnich prestiżowych projektów, ale staje się coraz bardziej dostępna w krajowej przestrzeni publicznej, wręcz pożądana. To podejście ma szczególne znaczenie właśnie teraz, w dobie rozpoczynającej się ery renowacji oraz nowych wymagań technicznych dotyczących efektywności energetycznej budynków – komentował Dawid Cycoń, prezes ML System. współpraca Katarzyna Kucharczyk

Ludzie chcą mieszkać w przyjaznych środowisku domach, pracować w przyjaznych środowisku biurowcach, robić zakupy w ekosklepach. Zielone inwestycje przynoszą korzyści i ekonomiczne, i społeczne.

Energooszczędne budowanie wymusza restrykcyjne prawo. 1 stycznia wchodzą w życie nowe przepisy o efektywności energetycznej nowo powstających budynków. Łączne zużycie energii ma być mniejsze niż dziś o 20 proc. Ostrzejsze wymagania będą dotyczyć dachów, okien i ścian. Budynki mają być niemal „zeroenergetyczne". To unijne zobowiązania.

Pozostało 95% artykułu
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu