Dobre nastroje wracają na rynek nieruchomości

-Rynek nieruchomości otrząsnął się z marazmu. Lepsze nastroje widać szczególnie w segmencie mieszkań na sprzedaż. Konsekwencją mogą być wzrosty cen – wynika z analiz portalu Nieruchomosci-online.pl.

Publikacja: 26.07.2023 09:10

W opinii pośredników popyt skupia się przede wszystkim na małych mieszkaniach o powierzchni 40-60 mk

W opinii pośredników popyt skupia się przede wszystkim na małych mieszkaniach o powierzchni 40-60 mkw.

Foto: Mat.prasowe

Serwis publikuje indeks nastrojów rynkowych. Wzrosty cen mieszkań prognozuje ponad 70 proc. agentów nieruchomości.

Indeks nastrojów rynkowych po II kwartale wyniósł 60,8 pkt, co oznacza poprawę o 4,6 pkt w porównaniu z I kwartałem 2023 r. To drugi z rzędu wzrost tego wskaźnika po trwającym niemal dwa lata okresie spadków.  (Granica pozytywnych nastrojów to 50 pkt).

Wyczekiwanie na tani kredyt

– W opinii pośredników biorących udział w naszym badaniu nastrojów rynek nieruchomości wciąż ma swoje problemy, ale jest na nim coraz więcej optymizmu – mówi Alicja Palińska z działu analiz serwisu Nieruchomosci-online.pl. Jak tłumaczy, na ożywienie wpłynął start programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. - Sporo klientów – i kupujących, i sprzedających mieszkania z niecierpliwością wyczekuje na wypłatę preferencyjnych kredytów, choć wciąż nie wiadomo, jak ostatecznie wpłynie to na wzrost popytu i liczbę transakcji – zaznacza Palińska.

Cytowany w komunikacie portalu Bogusław Półtorak, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, dodaje, że do złagodzenia polityki kredytowej przez banki przyczyniły się m.in. spadek dynamiki inflacji i perspektywa obniżek stóp procentowych. – Rosnąca dostępność i wysokość kredytów wzmaga popyt, który w ubiegłym roku został „odłożony na później” – mówi prof. Półtorak. - Może to oznaczać, że wraz z dalszą poprawą sytuacji gospodarczej deweloperzy zwiększą podaż w kolejnych miesiącach. W drugiej połowie roku duży wpływ na nastroje mogą mieć polityka i kalendarz wyborczy – dodaje.

Ożywienie w mieszkaniach

Jak wskazują wyniki indeksu nastrojów, w II kwartale sytuacja najbardziej poprawiła się na rynku mieszkań na sprzedaż.

- Subindeks dla mieszkań większych niż kawalerki wzrósł o 9,9 pkt, do poziomu 69,9 pkt, a kawalerek o 7,7 pkt do 69,6 pkt. To efekt ożywienia na rynku: umiarkowany wzrost popytu na mieszkania odczuło w II kwartale 68 proc. pośredników, chociaż badanie zostało przeprowadzone w czerwcu, czyli jeszcze przed startem „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” – wskazują analitycy. – Zdaniem pośredników na rynku doszło do pewnej zmiany. Kupujący coraz częściej nabywają nieruchomość na własny użytek, nie jak wcześniej - na wynajem. Impet transakcji inwestycyjnych wyhamowuje. Osoby, które planowały inwestycje, w dużej części już je zrealizowały.

W opinii pośredników rynek skupia się przede wszystkim na małych mieszkaniach o powierzchni 40-60 mkw. –  zaznaczają autorzy badania.

Rynek najmu stygnie

Poprawę nastrojów zanotowały wszystkie kategorie nieruchomości, chociaż nie we wszystkich było to wyraźne. - Ocena segmentu domów na sprzedaż wzrosła kwartał do kwartału o 7 pkt (do 60,5 pkt), działek o 3 pkt (do 60,7 pkt), a najmu o ok. 1 pkt (do 59,5 pkt w przypadku kawalerek i 57,7 pkt w przypadku większych mieszkań). Indeks nastrojów rynkowych po II kwartale potwierdził więc, że najem, tak rozgrzany w 2022 r., obecnie nie gra już pierwszych skrzypiec na rynku nieruchomości – wskazują autorzy badania.

– Tylko jeden typ nieruchomości oceniany jest wciąż poniżej 50 pkt, a więc poniżej granicy pozytywnych nastrojów. To nieruchomości komercyjne, ale i ten segment powoli się odbudowuje - zauważa Alicja Palińska. - Ocena dla lokali biurowych i usługowych w zakresie sprzedaży i najmu wzrosła już do 49 pkt, co pokazuje, że pośrednicy nieco bardziej optymistycznie patrzą w przyszłość.

Nieruchomosci-online.pl

Dobre perspektywy

Ankietowani agenci (1060 pośredników z całej Polski) mówili też o prognozach na III kwartał. – Biorąc pod uwagę mieszkania, najwięcej pośredników prognozuje wzrosty cen: w przypadku kawalerek wzrostów spodziewa się 77 proc. pośredników, a w przypadku większych mieszkań - 74 proc. – podają autorzy badania. - Przedstawiciele biur nieruchomości są podzieleni, jeśli chodzi o przyszłość rynku domów jednorodzinnych i działek budowlanych. W przypadku domów 45 proc. pośredników prognozuje wzrost cen, a 42 proc. utrzymanie obecnych stawek. Przy działkach wygląda to podobnie: 44 proc. agentów oczekuje wzrostu cen, a 46 proc. stabilizacji.

Nieruchomosci-online.pl

– W prognozach dotyczących popytu największy optymizm związany jest z rynkiem mieszkaniowym – mówi Alicja Palińska. - W przypadku kawalerek rosnącego popytu w III kwartale spodziewa się 79 proc. pośredników, a w przypadku większych mieszkań 83 proc. Nieco mniejszy optymizm panuje na rynku domów i działek, chociaż i tam przeważają głosy za wzrostem popytu. W segmencie domów większego zainteresowania kupujących spodziewa się 59 proc. pośredników, a w segmencie działek 56 proc.

Serwis publikuje indeks nastrojów rynkowych. Wzrosty cen mieszkań prognozuje ponad 70 proc. agentów nieruchomości.

Indeks nastrojów rynkowych po II kwartale wyniósł 60,8 pkt, co oznacza poprawę o 4,6 pkt w porównaniu z I kwartałem 2023 r. To drugi z rzędu wzrost tego wskaźnika po trwającym niemal dwa lata okresie spadków.  (Granica pozytywnych nastrojów to 50 pkt).

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Temperatura w mieszkaniówce rośnie. Rosną też ceny
Nieruchomości
Czy zabraknie mieszkań z dopłatami
Nieruchomości
Sprzedaż lokali znów wysoka
Banki
„Bezpieczny kredyt” ożywił rynek sprzedaży mieszkań
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
16 tysięcy złotych za metr kawalerki