- Zabrakło dużych transakcji, które w pierwszym kwartale 2022 roku (The Warsaw Hub, dwie inwestycje typu joint venture utworzone przez EPP) stanowiły 75 proc. wszystkich – zaznaczają Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska i Marcin Purgal, eksperci Avison Young. Mimo to, jak dodają, na tle krajów Europy Środkowo-Wschodniej, wciąż jesteśmy najbardziej atrakcyjnym i płynnym rynkiem.
Biura i magazyny
Eksperci Avison Young wskazują, że w ciągu pięciu miesięcy tego roku na rynku biur zawarto tylko siedem transakcji core + („core” to nastawienie na czynsze, najlepsze adresy i najemców, a więc niskie ryzyko inwestycyjne i niski zwrot, a plus oznacza, że w grę wchodzi otwartość na pewne zwiększanie wartości – red.) i oportunistycznych (podwyższone ryzyko i konieczność mocniejszego „popracowania" nad nieruchomością, dzięki czemu potencjalny zwrot jest duży – red.). Dotyczyły budynków w Warszawie, poza centrum miasta.
- Wśród transakcji magazynowych od początku roku wyraźnie widać dominację regionów zachodnich pod względem lokalizacji, głównie Dolnego Śląska – wskazują analitycy. - Z kolei w ostatnich dwóch miesiącach przeważały transakcje typy sale & leaseback. Wciąż nie odnotowano żadnych transakcji portfelowych.