W ciągu dekady ceny mieszkań wzrosły niemal dwukrotnie

W sześciu największych miastach sprzedaż nowych lokali spadła w ubiegłym roku do poziomu z 2013 r. A ceny od tego czasu wzrosły niemal dwukrotnie – podaje portal Tabelaofert.pl.

Publikacja: 15.04.2023 12:13

W ciągu dekady ceny mieszkań wzrosły niemal dwukrotnie

Foto: RedNet

Na początku tego roku rynek deweloperski lekko się ożywił – wskazują analitycy serwisu Tabelaofert.pl.

Wojna i kryzys

- Wydarzenia ostatnich kilkunastu miesięcy mocno wpłynęły na rynek mieszkań. Presja inflacyjna, a przede wszystkim ograniczenie dostępności kredytów przez wysoki poziom stóp procentowych sprawiły, że sprzedaż nowych mieszkań w sześciu największych miastach spadła w 2022 r. o 45 proc. (licząc rok do roku) – podają analitycy serwisu. – Największe spadki odnotowaliśmy we Wrocławiu (49 proc), najmniejsze w Poznaniu (40 proc.). Wróciliśmy do poziomów z 2013 r., a w przypadku Warszawy – nawet z 2012 r. Diametralnie inne wnioski przynosi analiza cen. Mieszkania kosztują dziś niemal dwa razy tyle co dziesięć lat temu, mimo że skumulowana inflacja w tym okresie wyniosła „jedynie" 36 proc.

Mat.prasowe

Autorzy raportu przypominają, że rynek nieruchomości rósł do końca 2021 r. – Załamania, które prognozowało wielu analityków, nie przyniosła nawet pandemia, choć sprzedaż mieszkań spadła o 18,6 proc. r./r. Jednak na koniec 2021 r. rynek nadrobił straty z niewielką nawiązką – mówią analitycy. - Kryzys przyszedł w 2022 r. wraz z atakiem Rosji na Ukrainę.

Mat.prasowe

Rosnąca inflacja i wzrost stóp procentowych ograniczyły zdolność kredytową klientów. Sprzedaż mieszkań się załamała. - Biorąc pod uwagę rynek nowych mieszkań w największych miastach w Polsce, 2022 rok z wynikiem 35 tys. sprzedanych lokali można porównać z 2013 r., kiedy to licznik zatrzymał się na 33,7 tys. lokali - mówi Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert.pl. - Cofnęliśmy się więc o niemal dekadę. Jednak biorąc pod uwagę otoczenie rynkowe, przede wszystkim ceny mieszkań i kurczącą się zdolność kredytową Polaków, taka kolej rzeczy nie jest zaskoczeniem, choć skala spadków jest większa, niż mogliśmy się tego spodziewać. Poza danymi dotyczącymi sprzedaży mieszkań istotę problemu oddają statystyki udzielanych kredytów - w IV kw. 2022 r. było ich aż o 72 proc. mniej niż rok wcześniej. Wartość udzielonych kredytów spadła aż o 16,8 mld zł. To naprawdę duża skala – podkreśla Chojnacki.

Mat.prasowe

Rekordowe statystyki

Autorzy raportu serwisu Tabeloefert.pl wskazują, porównując dane z 2013 r. z rokiem 2022, że sprzedaż na rynku pierwotnym była różna w różnych miastach. - W Warszawie w 2013 r. nabywców znalazło 13920 lokali, a pod koniec roku 2022 tylko 11077. To aż o 20-proc. mniej, czyli mniej więcej tyle, ile wyniosła w stolicy sprzedaż mieszkań w 2012 roku (11108) – podają. - Inaczej było w Trójmieście i w Poznaniu. W Trójmieście sprzedaż mieszkań w 2022 r. była o 25 proc. większa niż dziewięć lat temu, a w stolicy Wielkopolski aż o 79 procent. Rekordowymi statystykami może się pochwalić Łódź, gdzie w 2013 r. sprzedano 1381 mieszkań. W 2022 r. – 2848. To wzrost aż o 121 proc.

Robert Chojnacki zaznacza, że pod uwagę trzeba wziąć szerszy kontekst i wyniki sprzedaży w pozostałych latach, szczególnie w 2021 r. - W Poznaniu spadek sprzedaży, licząc rok do roku wyniósł niemal 40 proc. i był najniższy spośród wszystkich sześciu analizowanych miast – mówi. - W Łodzi wyniósł 46,7 proc. Największy, bo aż 49-proc. spadek, zanotowano w stolicy Dolnego Śląska. Warto odnieść się też do roku 2017, kiedy to w analizowanych miastach sprzedano w sumie najwięcej nowych mieszkań - prawie 70 tys.

Popyt na mieszkania poza drogimi kredytami ograniczają też wysokie ceny nieruchomości. - Skalę znów bardzo dobrze obrazuje analiza danych za ostatnie dziesięć lat. Mieszkania w sześciu miastach zdrożały w tym czasie średnio niemal dwukrotnie – czytamy w raporcie.

- Ceny nowych mieszkań w ostatniej dekadzie rosły we wszystkich sześciu największych miastach w Polsce – komentuje Ewa Palus, analityczka RedNet Consulting. – Niewielkie korekty odnotowaliśmy w Warszawie czy Poznaniu - na koniec 2016 r. oraz w Krakowie, Łodzi czy Wrocławiu w 2015 r. Były to jednak ok. 2-proc. spadki, licząc rok do roku. Jeśli spojrzeć natomiast z perspektywy dekady, dziś metr mieszkania w stolicy kosztuje 14 100 zł, w 2012 roku było to 7548 zł, w Poznaniu 10429 zł za mkw. wobec 6090 zł dziesięć lat temu - analizuje ekspertka.

Mat.prasowe

Dodaje, że najmniej, choć i tak znacznie powyżej skumulowanej inflacji, wzrosły w ostatnich dziesięciu latach ceny nowych mieszkań właśnie w stolicy Wielkopolski (o 71 proc). Najwięcej w Krakowie (92 proc.), Wrocławiu (95 proc.), i aż o 103 proc. w Trójmieście. Skumulowana inflacja w tym czasie wyniosła 35,8 proc.

Ewa Palus zastrzega, że analizując uśrednione ceny mieszkań w ostatnich dziesięciu latach trzeba pamiętać, że przedstawiają jedynie ogólny obraz całego rynku w poszczególnych miastach. - Istotna jest zarówno struktura popytu, jak i podaż mieszkań danego rodzaju. Z inną dynamiką i przede wszystkim w innej cenie sprzedawały się kawalerki, w zupełnie innej mieszkania większe, trzy-, czy czteropokojowe. Nie bez znaczenia jest też lokalizacja czy dostęp do miejskiej infrastruktury tak różny przecież w poszczególnych dzielnicach miast – wyjaśnia.

Wiosenne ożywienie

Autorzy raportu serwisu Tabelaofert.pl i RedNetu komentują, że dane z początku roku sygnalizują lekkie ożywienie rynku. - Jest ono efektem przede wszystkim częściowego luzowania polityki kredytowej przez banki. Na wzrost zainteresowania nieruchomościami na rynku pierwotnym wpłynęło także ogłoszenie programu "Bezpieczny Kredyt", który ma zacząć obowiązywać od lipca. Jednak z ostatecznymi ocenami, czy rynek nieruchomości wrócił na ścieżkę stabilnego wzrostu, trzeba poczekać przynajmniej do końca roku – mówią analitycy. – Na sytuację makroekonomiczną wpływa wiele czynników zewnętrznych, które mogą negatywnie oddziaływać na rynek nieruchomości. Po drugie, również kontekst wewnętrzny (inflacja, wzrost cen nieruchomości) wciąż mogą hamować sprzedaż nowych mieszkań.

Na początku tego roku rynek deweloperski lekko się ożywił – wskazują analitycy serwisu Tabelaofert.pl.

Wojna i kryzys

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?