- W związku z obowiązującym od 7 listopada 2020 r. zakazem prowadzenia działalności, przy jednoczesnym wykluczeniu naszej branży ze wszystkich dotychczasowych działań osłonowych dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii Covid-19, domagamy się podjęcia natychmiastowych rozmów mających na celu udzielenie skutecznego wsparcia odpowiadającego specyfice podmiotów świadczących usługi zakwaterowania w oparciu o PKD 55.20 (inne obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania),PKD 55.30 (pola kempingowe i pola namiotowe), PKD68.20 (wynajem i zarządzanie nieruchomościami udostępnianym na usługi zakwaterowania) oraz rolników prowadzących działalność hotelarską – apelują do rządu Polskie Stowarzyszenie Wynajmu Krótkoterminowego, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Polska Federacja Campingu i Caravaningu i Polska Federacja Turystyki Wiejskiej.
Przedstawiciele stowarzyszeń przypominają, że żadne z wprowadzonych jesienią rozwiązań osłonowych, zarówno w „Tarczy dla Turystyki" jak i w „Tarczy Branżowej", nie objęły tego sektora. - Ze względu na specyfikę tej gałęzi usług hotelarskich mechanizmy Tarczy PFR 2.0 nie są w stanie wspomóc naszych przedsiębiorstw. Nikt z przedstawicieli rządu nie rozmawiał z nami przy opracowywaniu rozwiązań pomocowych, w tym „Tarczy dla Turystyki", pomimo wielokrotnie kierowanych o to próśb. Jesteśmy branżą bezpośrednio dotkniętą skutkami ekonomicznymi pandemii – podkreślają. To efekt braku turystów zagranicznych, spadku liczby podróży krajowych spowodowanych odwołaniem imprez masowych i zamknięciem gastronomii.
- Przede wszystkim jednak nasza branża jest objęta zakazem działalności. Nadal jednak jesteśmy pomijani w kolejnych tzw. tarczach, szykowanych dla sektorów „najbardziej dotkniętych skutkami pandemii". Niezrozumiałe jest dla nas pomijanie w kolejnych działaniach pomocowych branży objętej zakazem funkcjonowania, przy jednoczesnym wspieraniu innych podmiotów świadczących usługi na tym samym rynku w oparciu o inny kod PKD. Działaniami osłonowymi w „Tarczy dla Turystyki" nie zostały objęte obiekty świadczące usługi zakwaterowania pod PKD 55.20i PKD 55.30, z których prawie wszystkie to działalności jednoosobowe lub małe polskie firmy rodzinne, objęte zakazem działalności – tłumaczą przedstawiciele branży. - Dlatego domagamy się pilnego wprowadzenia dla naszego sektora:
-zwolnień ze składek ZUS
-tzw. postojowego