Będą przeprowadzki do własnych mieszkań

Część lokatorów porzuci wynajmowane mieszkania i na 2-proc. kredyt kupi własne.

Publikacja: 30.03.2023 15:59

Będą przeprowadzki do własnych mieszkań

Foto: Fotorzepa/J.Dudek

Od września 2022 r. na rynku najmów mamy karuzelę wzrostów i spadków, ale w większości miast stawki zmieniają się bardzo nieznacznie – wynika z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io. – Ale w porównaniu z czynszami sprzed roku, najem jest droższy we wszystkich 16 badanych miastach. Średni wzrost wynosi 24 proc.

Ogromny popyt

Z analiz Expandera i Rentier.io wynika, że stawki najmu mieszkań, licząc rok do roku, najbardziej, o 40 proc., wzrosły w Rzeszowie. W Krakowie – o 36 proc., w Warszawie o we Wrocławiu – o 31 proc. - Po tych podwyżkach najdrożej jest wciąż w Warszawie, gdzie przeciętny koszt najmu (bez opłat licznikowych i administracyjnych) wynosi 75 zł za metr mieszkania miesięcznie.

Wrocław i Kraków również plasują się w czołówce pod względem kosztów najmu, gdzie cena za metr lokali to 64 zł i 62 zł, odpowiednio – wskazują autorzy raportu. - W takich miastach jak Częstochowa i Sosnowiec stawki najmu mieszkań są stosunkowo niskie. Niemniej jednak, w ciągu ostatniego roku koszty najmu w tych miastach wzrosły o 14 i 24 proc.

Analitycy tłumaczą, że za tak duże wzrosty kosztów najmu odpowiada ogromny popyt nakręcany przez uchodźców uciekających przed wojną w Ukrainie. - Sytuacja zaczyna jednak wyglądać inaczej, jeżeli patrzymy na świeższe dane. W większości miast w ciągu ostatnich miesięcy nie odnotowano dużych zmian kosztów najmu - zwracają uwagę. – Stawki w ofertach dodanych w lutym w analizowanych przez nas 16 miastach spadły średnio o 0,39 proc. w porównaniu ze styczniem. Przypomnijmy jednak, że w styczniu wzrosły o 1,32 proc. We wcześniejszych miesiącach również na przemian rosły i spadały. W porównaniu z wrześniem 2022 r., kiedy zakończył się okres wzrostów, większe zmiany odnotowaliśmy w Rzeszowie (+10 proc.), Sosnowcu (+9 proc.) i Gdyni (-9 proc.).

Mat.prasowe

Odbudowywanie podaży

- W ostatnich miesiącach widać stopniowy wzrost liczby ofert. Przypomnijmy, że wojna w Ukrainie spowodowała ogromny napływ imigrantów, którzy musieli gdzieś zamieszkać. W rezultacie wiosną 2022 r. liczba ogłoszeń o wynajmie spadła o ponad 40 proc. Powrót liczby ogłoszeń do poziomu sprzed wojny sygnalizuje, że popyt nareszcie został zaspokojony, a podaż zaczyna przeważać nad popytem – mówią analitycy. – Dziś mieszkań na wynajem szukają osoby, które chcą zmienić mieszkanie na lepsze, z lepszym adresem, za lepszą cenę.

Autorzy raportu szacują, że rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem wynosi średnio 5,49 proc. netto. - Rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem rosła prawie przez cały 2022 rok. Powodem był wzrost stawek najmu, a później spadki cen mieszkań. W lutym ta tendencja została zatrzymana – podkreślają.

Mat.prasowe

Na swoje

- W ostatnich miesiącach wiele osób nie było w stanie przenieść się z wynajmowanego mieszkania do własnego. Taka potrzeba pojawia się zwykle, gdy para planuje założyć rodzinę. Niestety wysokie stopy procentowe i regulacje KNF sprawiły, że uzyskanie kredytu hipotecznego do niedawna było bardzo trudne – przypominają autorzy raportu. - Na szczęście KNF złagodziła zapisy Rekomendacji S i dostępna kwota kredytu wzrosła w niektórych przypadkach o ponad 100 tys. zł. Dodatkowo od lipca ma ruszyć program „Bezpieczny kredyt 2 proc.". Osoby, które z niego skorzystają, będą mogły prawdopodobnie uzyskać o ok. 30 proc. wyższą kwotę kredytu niż dziś. Kumulacja tych dwóch czynników sprawi, że osoby, które będą spełniały warunki programu (np. nigdy nie miały mieszkania, wiek do 45 lat) i które mają stały dochód, powinny bez problemu kredyt dostać. Dodatkowo, dzięki dopłatom, raty takiego kredytu będą dość niskie. Dla przykładu przy kredycie na 300 tys. zł na 30 lat, rata zwykłego kredytu wynosi ok. 2 307 zł, a kredytu z dopłatą 1 546 zł.

Od września 2022 r. na rynku najmów mamy karuzelę wzrostów i spadków, ale w większości miast stawki zmieniają się bardzo nieznacznie – wynika z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io. – Ale w porównaniu z czynszami sprzed roku, najem jest droższy we wszystkich 16 badanych miastach. Średni wzrost wynosi 24 proc.

Ogromny popyt

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Talarowa Park. YIT buduje mieszkania na Tarchominie
Nieruchomości
Park magazynowy w Zgierzu. Panattoni z bankowym finansowaniem nieruchomości
Nieruchomości
Liberty Residence. Resi Capital kupuje działkę na Woli
Nieruchomości
Wielka transakcja na rynku magazynów. 100 tysięcy metrów wzięte
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Nieruchomości
Rynek wtórny. To czas przecen i rabatów
Nieruchomości
REIT-y to nuda i przewidywalność, czego nie można powiedzieć o OZE