Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 08:56 Publikacja: 19.01.2023 21:34
Odstępne gwarancją stałej ceny czynszu czy kolejnym awangardowym pomysłem na zabezpieczenie się przed inflacją?
Foto: AdobeStock
Do tej pory odstępne kojarzyło się raczej jako forma pozyskania prawa do mieszkania przekazywana przez jednego najemcę innemu. Coraz częstszą praktyką jest oddawanie lokalu w najem między zwykłymi osobami fizycznymi właśnie za odstępne, co chroni jednych przed niewypłacalnością lokatora, a drugich przed nagłymi podwyżkami czynszów. Jednak, jak przestrzegają eksperci prawa nieruchomości, należy na tę nową praktykę uważać.
Mieszkanie za odstępne jest pojęciem potocznym. W tym przypadku rozumiane jest jako jednorazowa, bezzwrotna opłata, którą przyszły najemca musi zapłacić właścicielowi mieszkania w zamian za uzyskanie określonych przywilejów: albo niskiego czynszu, albo dłuższego czasu obowiązywania umowy najmu itp. W języku prawniczym jednak, w rozumieniu art. 396 kodeksu cywilnego, jest to jednak umowne zastrzeżenie, zgodnie z którym jednej lub obu stronom wolno od umowy odstąpić za zapłatą oznaczonej sumy (właśnie tzw. odstępnego), a oświadczenie o odstąpieniu jest skuteczne tylko wtedy, gdy zostało złożone jednocześnie z zapłatą odstępnego.
Umowę deweloperską można zawrzeć wyłącznie w formie aktu notarialnego. Nabywca musi zadbać o to sam, jeżeli nie chce skończyć w sądzie, spierając się z deweloperem w nieskończoność.
Urząd rozpoczął na szeroką skalę kontrolę wzorców umów deweloperskich. Wobec jednej firmy toczy się już postępowanie wyjaśniające.
Jeżeli pewnego dnia osadzony w jednym z zakładów karnych, na pytanie „za co siedzisz?”, odpowie „za źle napisany prospekt”, będzie to zaskakujące, ale możliwe.
Projektowana zmiana ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym zastąpi lex deweloper. Ma być przyjazna gminom, a nawet sądom, ale czy deweloperom?
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Urbaniści postulują ujednolicenie wyliczenia powierzchni zabudowy budynku w regulacjach prawa zamówień publicznych i prawa budowlanego.
Niemal 1,5 tys. mieszkań w sześciu etapach. Osiedle Apartamenty Krakowska we Wrocławiu wybuduje Robyg.
Od 12 grudnia można składać wnioski o dotacje w ramach programu "Czyste Powietrze dla powodzian" - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ustawy mieszkaniowe – polaryzujące i rozgrzebane. Te o uwolnieniu gruntów, regulacji krótkiego najmu, REIT-ach – bardziej lub mniej zasygnalizowane. A to nie wszystkie otwarte fronty. Jaki jest bilans po 12 miesiącach?
Kupujący wstrzymywali się z transakcjami, sprzedający próbowali grać na czas, utrzymując ceny na wysokim poziomie.
Hale w województwie łódzkim chcą wynajmować firmy produkcyjne, logistyczne i handlowe. Popyt w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. wzrósł aż o 72,5 proc.
Informacje z portali internetowych potwierdzające rezerwację czy zawierające opinię najemcy to dopuszczalne i wiarygodne dowody, że w bloku są mieszkania wynajmowane krótkoterminowo.
Przydałoby się więcej spotkań z ekspertami i powołanie stałych grup roboczych dotyczących np. prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – ocenia ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.
Trzy wyzwania podatkowe. Rynek czeka na rozstrzygnięcia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas