Taka niepewność wynika z przepisów przejściowych do ustawy deweloperskiej z 2021 r. Jeżeli deweloper rozpoczął sprzedaż i zawarł co najmniej jedną umowę deweloperską przed 1 lipca 2022 r., to w umowie z nabywcą będą obowiązywały przepisy ustawy deweloperskiej z 2011 r.
– Klienci nabywający lokale po 1 lipca 2022 r. nie zawsze są zatem chronieni regulacjami zawartymi w nowej ustawie. Wiele inwestycji jest prowadzonych na podstawie ustawy jeszcze z 2011 r. – tłumaczy Dorota Holko, prawnik z kancelarii MJK. A to oznacza, że powinni zawsze przeanalizować zapisy umowy zawieranej w formie aktu notarialnego. A ta musi powoływać się na konkretną ustawę.
Czytaj więcej
Zakup mieszkania dla teściowej nie daje prawa do zwolnienia z podatku. Nie jest inwestycją we własne cele mieszkaniowe.
– Prosty test to też sprawdzenie, czy będzie wskazana informacja o odprowadzaniu składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który wszedł w życie z nową ustawą – wskazuje Piotr Jarzyński z kancelarii Jarzyński & Wspólnicy.
Przepisy z 2011 r. zawierały mniej uprawnień dla nabywcy zwłaszcza w zakresie odbioru lokali, wad istotnych, prospektu informacyjnego. Klienci muszą być świadomi, na jakich zasadach nabywają lokal i jakie uprawnienia im przysługują. I muszą tę lekcję odrobić niestety sami.