W listopadzie br. do banków i SKOK-ów wpłynęły wnioski o kredyty mieszkaniowe o wartości o 65 proc. niższej niż rok wcześniej – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. O pożyczkę wnioskowało 13,6 tys. osób, o 63 proc. mniej niż rok wcześniej i o 2,4 proc. mniej wobec października. Rok do roku skurczyła się też – o 5,6 proc. - średnia wartość wnioskowanego kredytu – to 337,5 tys. zł. To o 0,3 proc. więcej niż w październiku.

- Listopadowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe potwierdza ustabilizowanie się wartości Indeksu na niskim poziomie. Wysokie stopy procentowe, zaostrzenie wymogów regulacyjnych oraz obawy przed skutkami spowolnienia gospodarczego, skutecznie i na dłużej zamroziły popyt na kredyty mieszkaniowe – skomentował Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK. - Listopadowa wartość Indeksu, choć nie jest najniższą, to i tak jest jedną z najniższych w całej 14-letniej historii pomiaru. Na listopadową wartość negatywnie wpłynęła mniejsza o 63 proc. niż przed rokiem liczba wnioskodawców. Jest to jeden z najniższych wyników od stycznia 2007 r. czyli od 15 lat, odkąd BIK analizuje liczbę wnioskodawców. Nadal więc w grze jest raczej scenariusz negatywny, w którym liczba wnioskujących spada – podkreślił.

Czytaj więcej

Deweloperzy dawkują podaż, aby utrzymać ceny

Zdaniem eksperta, aby popyt się odmroził, konieczne jest istotne zwiększenie zdolności kredytowej, która zależy od czterech czynników: stóp procentowych, wynagrodzeń, cen nieruchomości i kosztów utrzymania. - Na ten moment najbardziej prawdopodobny jest spadek cen nieruchomości, wynagrodzenia realnie od kilku miesięcy spadają, a stopy procentowe raczej nie zostaną obniżone w najbliższym czasie, podobnie jak inflacja, która raczej jeszcze zwiększy koszty utrzymania gospodarstw domowych – powiedział, podobnie jak przy październikowym odczycie, Rogowski. Tak jak wtedy ekspert zaznaczył, że nie liczyłby na spektakularne obniżki cen nieruchomości rzędu 20-30 proc., które istotnie zwiększyłyby zdolność kredytową i pobudziły popyt na pożyczki.