To w Gdańsku mieszkania podrożały najbardziej

Ceny ofertowe lokali na gdańskim rynku wtórnym wzrosły w ciągu roku niemal o 23 proc. W Warszawie i Krakowie – o ponad 13 proc. – wynika z analiz portali Morizon.pl i Gratka.pl.

Publikacja: 17.05.2022 17:41

To w Gdańsku mieszkania podrożały najbardziej

Foto: Adobe Stock

- To nie Warszawa jest liderem wzrostów cen mieszkań – podkreśla Marcin Drogomirecki, ekspert serwisów nieruchomości Morizon.pl i Gratka.pl. - Ceny ofertowe mieszkań wystawionych na sprzedaż na rynku wtórnym w dziesięciu największych miastach wzrosły w ciągu ostatniego roku średnio aż o 16,1 proc. – wskazuje.

Wielkie podwyżki

Najwięcej, o 22,8 proc., z 10,2 tys. zł za metr w kwietniu ubiegłego roku do ponad 12,5 tys. zł w kwietniu tego roku podrożały lokale w Gdańsku. Średnie ceny mkw. mieszkań na gdańskim rynku wtórnym poszły w górę o ponad 2,3 tys. zł. - Tylko nieznacznie ustępuje Lublin, gdzie ceny mkw. mieszkań w kwietniu były wyższe niż przed rokiem o 22 proc. – wskazuje Marcin Drogomirecki. Przeciętne ceny mkw. lokali na rynku wtórnym w Lublinie wzrosły z ponad 7,2 do ponad 8,8 tys. zł (o 1,6 tys. zł).

- Trzecim miastem pod względem rocznego wzrostu cen jest Szczecin – mówi Marcin Drogomirecki. – Średnia cena mkw. mieszkań w kwietniu to ponad 8,5 tys. zł. To o 18,6 proc. i ponad 1,3 tys. zł więcej niż w kwietniu 2021 roku.

W Łodzi ofertowe ceny mkw. mieszkań wzrosły z niemal 6,2 tys. zł za mkw. w kwietniu 2021 r. do ponad 7,2 tys. zł w kwietniu tego roku. Jest drożej o 17,2 proc. (ponad 1 tys. zł). W Poznaniu sprzedający wystawiają mieszkania z cenami wyższymi niż rok temu o 16,5 proc. Przeciętne ceny mkw. lokali z drugiej ręki poszły w górę z niespełna 7,9 do niemal 9,2 tys. zł. (1,3 tys. zł).

We Wrocławiu jest drożej niż przed rokiem o 16,1 proc. Średnie ceny lokali na rynku wtórnym wzrosły z 9 tys. do niemal 10,5 tys. zł za mkw. (ponad 1,4 tys. zł). W Krakowie mieszkania używane od kwietnia zeszłego roku do kwietnia tego podrożały o 13,7 proc., z 10,6 do niemal 12,1 tys. zł za mkw. (ponad 1,4 tys. zł).

Gdzie jest spokojniej

- Na uwagę zasługuje fakt, że trójkę miast z najmniejszym rocznym wzrostem stawek otwiera Warszawa – mówi Marcin Drogomirecki.

Z analiz serwisów Morizon.pl i Gratka.pl wynika, że w stolicy średnia cena ofertowa mkw. mieszkań na rynku wtórnym wzrosła w ciągu roku o 13,6 proc., z ponad 12,1 tys. zł do ponad 13,8 tys. zł (ponad 1,6 tys. zł). - Mniejszy wzrost w ciągu ostatniego roku - w ujęciu procentowym o 13,4 proc. i kwotowym o 842 zł - zanotowała Bydgoszcz – wskazuje ekspert Morizona i Gratki. W tym mieście ceny poszły w górę z ponad 6,2 do ponad 7,1 tys. zł za mkw.

- Z grona dziesięciu największych miast tym, w którym zanotowano najmniejszy wzrost średniej ceny ofertowej, są Katowice – wskazuje Drogomirecki. Metr używanego mieszkania podrożał w tym mieście o 7,5 proc., z ponad 6,5 do ponad 7 tys. zł (490 zł).

Ponad inflację

- Galopująca inflacja, mała podaż ofert i wciąż wysoki popyt - choć wyraźnie mniejszy niż przed rokiem - sprawiają, że ceny mieszkań podążają tym samym torem co inne dobra i usługi – rosną – komentuje Marcin Drogomirecki. - Z analizy ofert sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym opublikowanych w kwietniu w serwisach Morizon.pl i Gratka.pl wynika, że ceny wywoławcze w dziesięciu największych miastach wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy średnio o 16,1 proc. Statystycznie to o 4,5 pkt proc. więcej niż roczny wskaźnik inflacji podany w kwietniu przez GUS.

Ekspert Morizona i Gratki zaznacza, że średnie ceny mieszkań w największych miastach są bardzo zróżnicowane. - O ile w Warszawie metr mieszkania jest wyceniany przez sprzedających na niemal 14 tys. zł, o tyle we Wrocławiu ceny są już o 25 proc., a w Łodzi, Bydgoszczy i Katowicach prawie o połowę (ponad 47 proc.) niższe – podsumowuje.

Mat. prasowe

- To nie Warszawa jest liderem wzrostów cen mieszkań – podkreśla Marcin Drogomirecki, ekspert serwisów nieruchomości Morizon.pl i Gratka.pl. - Ceny ofertowe mieszkań wystawionych na sprzedaż na rynku wtórnym w dziesięciu największych miastach wzrosły w ciągu ostatniego roku średnio aż o 16,1 proc. – wskazuje.

Wielkie podwyżki

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Fala ofert sprzedaży mieszkań. Kupujący są dziś rozpieszczani
Nieruchomości
Czy rynek mieszkań poradzi sobie bez tanich kredytów
Nieruchomości
Ceny mieszkań w ośrodkach wypoczynkowych mogą szokować. Gdzie jest najdrożej?
Nieruchomości
Rośnie Atal Strachowicka
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Nieruchomości
Mieszkania na doby dają zarobić
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży