- Jednym z założeń nowej strategii nieruchomościowej PKP SA jest zmiana podejścia do kluczowych, cennych nieruchomości. Zamiast je wyprzedawać i konsumować jednorazowy zysk, PKP SA chce wnosić te nieruchomości do projektów, w których będzie jednym z inwestorów - mówi Jarosław Kołodziejczyk, członek zarządu PKP SA odpowiedzialny za pion nieruchomości. - Dzięki temu spółka będzie czerpać zyski długoterminowo. To może z jednej strony rozruszać polski rynek kapitałowy, z drugiej zaś stać się narzędziem do efektywnego zarządzania potężnymi środkami, które posiada PKP SA. Kolej zawsze była lokomotywą gospodarki i tak powinno być nadal. Oznacza to, że nie tylko gwarantujemy przewóz ludzi i towarów, budowę i utrzymanie dworców, ale jesteśmy także przedsiębiorstwem aktywnym, oferującym nowoczesne produkty na rynku finansowym - zapowiedział Jarosław Kołodziejczyk.
Były już rozmowy
Prof. Małgorzata Zaleska, prezes Giełdy Papierów Wartościowych oraz Jarosław Kołodziejczyk rozmawiali już o korzyściach, jakie obu podmiotom ma przynieść wprowadzenie na polski rynek funduszy REIT. Obecnie w Ministerstwie Finansów trwają prace - zapowiadane już jakiś czas temu przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego - nad wprowadzeniem tzw. REIT-ów do krajowego porządku prawnego.
Czym są fundusze REIT? - Real Estate Investment Trust to forma pośredniego inwestowania w nieruchomości, dostępna już w ponad 30 krajach. Działające w formie spółek akcyjnych REIT-y pozwalają na lokowanie kapitału w sektorze nieruchomości zarówno inwestorom instytucjonalnym, jak i indywidualnym. Odznaczają się dużą wszechstronnością inwestycyjną, jednak ich głównym przedmiotem zainteresowania są nieruchomości komercyjne. PKP SA jako spółka zarządzająca ponad 100 tys. hektarów nieruchomości, z czego ok. 30 proc. ma potencjał inwestycyjny, jest szczególnie zainteresowana możliwościami oferowanymi przez fundusze REIT - informuje Paulina Jankowska, rzecznik prasowy PKP SA.
Jaki jest plan