O ekotrendach na rynku nieruchomości mówi Agnieszka Krzekotowska, partner, dyrektor działu zarządzania nieruchomościami w firmie doradczej Colliers:
Już od kilku lat obserwujemy w świecie biznesu rosnącą rolę ESG, czyli troskę o środowisko naturalne, społeczeństwo, a także utrzymanie ładu korporacyjnego (Environmental, Social and Corporate Governance), które stanowią podstawę biznesowego zrównoważonego rozwoju.
Coraz częściej zdarza się, że inwestorzy nieruchomościowi co roku, obok standardowych sprawozdań finansowych oraz raportów operacyjnych nieruchomości, wydają raporty podsumowujące działania związane z odpowiedzialnością za ich wpływ na środowisko i społeczeństwo, czyli z realizowania strategii CSR (Corporate Social Responsibility) w firmie.
To, że deweloperzy stawiają na bardziej zrównoważone budynki biurowe, nikogo już nie dziwi. Wyraźnie widać, że najemcy coraz częściej wybierają biurowce zaprojektowane i wybudowane z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, dbające o komfort użytkowników. Zarządcy nieruchomości również mają w kwestii czynienia budynków bardziej zielonymi ważną rolę do odegrania.
Wprowadzenie systemu znaków zachęcających do proekologicznych zachowań, ułatwienie segregacji odpadów, dobór oświetlenia – to tylko niektóre z wprowadzanych rozwiązań. O wiele ważniejsze, szczególnie przy starszych budynkach, są inwestycje w innowacyjne rozwiązania, które np. ograniczają energochłonność nieruchomości. Wiele możliwości daje również BMS (Building Management System), czyli zintegrowany system zarządzania wszystkimi instalacjami i urządzeniami automatycznego sterowania w budynku, który m.in. zgasi światło za zapominalskich, wykryje straty wody czy zoptymalizuje działanie klimatyzacji.