Reklama
Rozwiń

Spór kompetencyjny o ekspertyzę mostu - wyrok WSA w Gdańsku

Urzędy trzy lata przerzucały się odpowiedzialnością za ekspertyzę mostu, nie dbając o bezpieczeństwo. W końcu naprawą ma się zająć wiejska gmina.

Publikacja: 09.11.2016 06:57

Spór kompetencyjny o ekspertyzę mostu - wyrok WSA w Gdańsku

Foto: 123RF

Stan techniczny mostu nie zapewnia bezpieczeństwa, bo nie miał kto wykonać jego ekspertyzy. Spór kompetencyjny dotyczył aż czterech organów oraz właściciela młyna.

Most wraz z jazem i młynem stoi na lokalnej drodze w miejscowości Czarny Młyn w gminie Główczyce w woj.pomorskim. W 2013 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Słupsku stwierdził, że jego stan techniczny jest zły. A że jest to jest droga lokalna, a jej właścicielem jest Skarb Państwa, ekspertyzę stanu technicznego powinien wykonać starosta jako organ reprezentujący Skarb Państwa. Ten zaprotestował. Droga gruntowa w Czarnym Młynie nie należy do żadnej z kategorii dróg publicznych. Jest drogą lokalną, która powinna stanowić mienie komunalne. Ekspertyzę powinien więc wykonać wójt gminy Główczyce. Według starosty istnieje też inna ewentualność. Prawa właścicielskie do mostu z jazem ma marszałek województwa. Ten nie zgodził się ze starostą. Przyznał, że ma prawa, ale tylko do wód rzeki.

Stanowisko zajął również wojewoda pomorski. Przypomniał, że poniemieckie „budynek mieszkalno-młyński oraz siłownia wodna wytwarzająca energię łącznie z jazem funkcjonowały do 1965 r.". A zgodnie z Prawem wodnym wody płynące są własnością Skarbu Państwa, ale obowiązek utrzymania urządzeń wodnych i budowli należy do ich właściciela. Ekspertyzę mostu powinien więc wykonać właściciel młyna.

Adwokat Rafał Dębowski dziwi się. – Przepisy kompetencyjne w sprawach inwestycyjnych są na tyle jasne, że nie powinno dochodzić do takich sytuacji.

Postępowanie przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gdańsku, toczące się ze skargi starosty słupskiego, przyniosło kolejne rozwiązanie. Znalazł je wojewody pomorski, wydając decyzję stwierdzającą nieodpłatne nabycie w 1990 r. z mocy prawa własności drogi z mostem przez gminę Główczyce. W ten sposób gmina stała się też właścicielem mostu oraz jazu. I to ona ma wykonać ekspertyzę.

– No i tak problem mostu stanie się problemem wójta, bo to gminna administracja, będąca najbliżej obywatela, musi się zajmować takimi kukułczymi jajami – mówi prof. Andrzej Piasecki z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. – Jest to wręcz anegdotyczny przykład sprawy, w której cały wysiłek organów idzie na udowodnienie, że ona ich nie dotyczy. Zjawisko przerzucania się odpowiedzialnością występuje w różnych dziedzinach. W sprawach drogowych bywa jednak częstsze niż gdzie indziej, ponieważ niejednokrotnie na terenie jednej gminy występują różne rodzaje dróg: wojewódzkie, powiatowe, gminne i lokalne. Od ich kwalifikacji zależy, kto nimi zarządza i kto odpowiada za ich stan. Nadrzędną kwestią powinno być jednak zawsze bezpieczeństwo ich użytkowników. Tu ta zasada niestety umknęła z pola widzenia.

Sygnatura akt: II SA/Gd 361/16

Opinia

Grzegorz P. Kubalski, radca prawny dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich

Negatywne spory kompetencyjne między organami władzy publicznej zdarzają się rzadko. Dzieje się tak głównie wówczas, gdy, tak jak w tej sprawie, nie jest jasny stan prawny. Z punktu widzenia obywatela obojętne jest, kto podejmie oczekiwane przez niego działania. Z punktu widzenia organów tak już nie jest. Trudno oczekiwać, że któryś z nich z własnego budżetu sfinansuje zadanie nienależące do jego kompetencji. Byłoby to nie tylko niegospodarne, ale mogłoby prowadzić do postawienia zarzutów naruszenia dyscypliny finansów publicznych. W realiach samorządowych też niekoniecznie budziłaby entuzjazm sytuacja, w której np. gmina, rezygnując z własnej inwestycji, dokonałaby naprawy cudzego obiektu.

Nieruchomości
NSA wydał kluczowy wyrok ws. zamku w Stobnicy
W sądzie i w urzędzie
Nowość w aplikacji mObywatel. „Pozwala zaoszczędzić sobie wycieczki do urzędu"
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla wszystkich seniorów. Te grupy nie otrzymają świadczenia
Nieruchomości
Czy sąsiad może żądać zwrotu pieniędzy za ogrodzenie? Przepisy mówią jasno
Prawo drogowe
Będzie pułapka na łamiących zakaz prowadzenia aut. Może złamać wiele karier
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i trybunały
Sędzia od lat nie pisze uzasadnień wyroków. Resort Bodnara reaguje
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń