Najem: wynajmujący musi się zarejestrować

Właściciel mieszkania, które wynajmuje za pośrednictwem zagranicznego portalu, powinien złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R.

Publikacja: 15.02.2017 07:11

Najem: wynajmujący musi się zarejestrować

Foto: Adobe Stock

Nawet osoba zwolniona z VAT ze względu na niskie obroty może mieć obowiązek rejestracji. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach.

Wystąpił o nią właściciel mieszkania, które wynajmuje za pośrednictwem holenderskiego portalu internetowego. Portal nie ma w Polsce siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca jej prowadzenia. Właściciel lokalu dostaje od pośrednika zestawienia z informacjami o najemcach, okresach rezerwacji oraz należnych kwotach. Najemcy płacą pośrednikowi, który po potrąceniu prowizji (15 proc.) przekazuje pieniądze na rachunek bankowy właściciela. Wysyła też fakturę na kwotę prowizji.

Do obowiązków właściciela należy utrzymanie czystości (sprzątanie, zmiana pościeli i ręczników, bieżące remonty). Wykonuje te czynności osobiście. Nie wynajmuje innych lokali. Nie przekracza limitu zwolnienia z VAT. Dlatego uważa, że nie musi rejestrować się jako podatnik VAT.

Fiskus miał inne zdanie. Podkreślił, że w świetle ustawy o VAT wykorzystywanie towarów w sposób ciągły do celów zarobkowych jest działalnością gospodarczą. A każdy, kto dokonuje takich czynności, jest podatnikiem.

VAT nie muszą płacić ci, którzy mają roczne obroty nie wyższe niż 200 tys. zł (w zeszłym roku 150 tys. zł). Jeśli rozpoczynają działalność w trakcie roku, limit liczą w proporcji do okresu sprzedaży. Po przekroczeniu pułapu trzeba złożyć zgłoszenie rejestracyjne.

Do rejestracji zobowiązane są też podmioty, u których mogą wystąpić pewne szczególne przypadki importu usług. Chodzi o usługi, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca.

Zdaniem fiskusa usługa pośrednictwa świadczona przez holenderski portal (niebędący polską spółką i nieposiadający w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności) na rzecz właściciela mieszkania powinna podlegać opodatkowaniu w miejscu stałego zamieszkania usługobiorcy. Czyli na terytorium Polski. Z uwagi na art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy to właściciel wynajmowanego lokalu jako usługobiorca jest podmiotem zobowiązanym do rozliczenia. Przed pierwszym nabyciem usług importowanych musi zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

numer interpretacji: 2461-IBPP2. 4512.778.2016. 2.IK

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: p.wojtasik@rp.pl

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem